زخم ها و روند طبیعی بهبود

ترمیم زخم فرآیندی است که در آن بدن به منظور پر کردن حفره و ترمیم پوست آسیب ‌دیده، بافت‌های از بین رفته و/ یا از دست رفته را جایگزین می‌ کند. این معمولاً به صورت هماهنگ در طول یک پیوستار بهبود رخ می دهد، فرآیندی که تا دو سال طول می کشد. در این مدت زخم ها در برابر ضربه های مکرر و شکستگی آسیب پذیر هستند و باید تا حد امکان محافظت شوند. در سراسر طیف مراقبت های بهداشتی، متخصصان با چالش زخم های سخت و سخت ترمیم شونده علاوه بر زخم بدون عارضه ای که همانطور که انتظار می رود بهبود می یابند، روبرو هستند. به منظور تسهیل در بهبود، برای متخصصان مهم است که نه تنها مرحله درمان زخم را تشخیص دهند، بلکه تشخیص دهند که زخم در چه زمانی بهبود نمی یابد. در این مقاله به انواع التیام، برخی از عوامل موثر بر بهبود زخم و بررسی مجدد مراحل بهبود زخم می پردازیم.

متخصصان با سه نوع شفا مواجه خواهند شد – بهبود با بسته شدن اولیه یا ثانویه و بسته شدن اولیه با تاخیر (یا بسته شدن سوم). در شرایط مراقبت حاد، اکثر زخم‌ها با قصد اولیه بهبود می ‌یابند، جایی که لبه‌های زخم به راحتی با مواد بسته‌ کننده مختلف مانند بخیه ‌ها، منگنه ‌ها، چسب یا نوارهای استری در جای خود قرار می ‌گیرند. این زخم ها عموماً زخم های تمیز، بدون آلودگی یا غیر عفونی با حداقل نقص بافتی هستند. زخم های جراحی، بریدگی های تمیز و پارگی نمونه هایی از این نوع زخم ها هستند. این زخم ها کم ترین جای زخم را دارند زیرا هیچ نقص بافتی وجود ندارد و بافت پوستی جدید فقط برای پر کردن شکاف در لبه های نزدیک زخم مورد نیاز است.

درمان زخم

زخم‌هایی که با قصد ثانویه بهبود می‌یابند، معمولاً زخم‌های مزمن، زخم‌هایی با نقایص بافتی بزرگ یا زخم‌هایی هستند که به دلیل درجه از دست دادن پوست به راحتی بسته نمی ‌شوند. بهبود آهسته ‌تر با دانه ‌بندی (رشد بافت جدید برای پر کردن حفره)، انقباض زخم (برای بستن زخم) و اپیتلیال شدن مجدد (رشد پوست جدید) سطح زخم آهسته ‌تر اتفاق می ‌افتد. تشکیل بافت به عنوان پوست جدید باید در یک منطقه بزرگ تر رشد کند. زخم فشاری، زخم های دیابتی، زخم های پا و زخم های جدا شده نمونه هایی از بهبود زخم ها با قصد ثانویه هستند.

برخی از زخم ها ممکن است به دلیل عفونت، نیاز به دبریدمان یا تشکیل بافت گرانوله جدید برای پوشاندن فاسیا، استخوان یا تاندون در معرض دید قبل از بسته شدن قطعی یا اولیه نیاز به بسته شدن با تاخیر داشته باشند. این نوع بهبود معمولاً به بسته شدن اولیه با تاخیر یا بسته شدن سوم گفته می شود. پ نیاز به پیوند پوست مثالی است که ممکن است نیاز به بسته شدن اولیه با تاخیر باشد. بسته شدن اولیه ممکن است تا 7 روز پس از پاکسازی یا دبریدمان بستر زخم و در جایی که عفونت به اندازه کافی درمان شود رخ دهد.

عوامل موثر بر بهبود زخم:

عوامل بی ‌شماری می ‌توانند با وجود سن، بیماری، فرآیندهای پیچیده بیماری، داروها، عوامل روان ‌شناختی یا اجتماعی یا ترکیبی از هر یک از این عوامل، روند بهبود را کند یا مختل کنند. هر شرایطی که خونرسانی به بستر زخم را کاهش دهد، به عنوان مثال بیماری عروقی (بیماری عروقی یا نارسایی مزمن وریدی) و بیماری مزمن راه های هوایی (مانند آمفیزم، آسم یا سرطان ریه) بهبود را مختل می کند در حالی که آرتریت روماتوئید، دیابت و سن از طریق تغییر سلولی بر بهبود زخم تأثیر می گذارد. مکانیسم های دخیل در روند بهبود دوره بعد از عمل، روش جراحی و درد بعد از عمل به طور خاص می تواند استرس و اضطراب ایجاد کند که باعث ایجاد پاسخ های فیزیولوژیکی می شود که در فرآیندهای بهبود اختلال ایجاد می کند. به طور مشابه، عوامل روانی-اجتماعی مانند فقدان شبکه های حمایتی اجتماعی و خانوادگی، از دست دادن استقلال، افسردگی و فقر همان پاسخ های استرسی را آغاز می کنند که بهبود را به تاخیر می اندازد. ویژگی های محلی زخم نیز بر فرآیندهای ترمیمی تأثیر می گذارد. نوع بافت، عفونت و التهاب، تعادل رطوبت، لبه‌های زخم، دمای زخم و ظرفیت میکروسیرکولاسیون برای رساندن اکسیژن به بستر زخم و بافت‌های اطراف، همگی بر بهبود تأثیر دارند.

عوامل موثر بر بهبود زخم

روند بهبود زخم:

صرف نظر از نوع زخم، همان اصول اولیه فیزیولوژیکی در مورد چگونگی بهبود زخم اعمال می شود. به طور کلی سه مرحله در روند بهبود زخم وجود دارد، اگرچه برخی تمایل دارند هموستاز و التهاب را از هم جدا کنند. ترمیم زخم از طریق یک پیوستار اتفاق می افتد و شامل هموستاز، التهاب، تکثیر و بلوغ (یا بازسازی) می شود.

بلافاصله پس از آسیب، رگ های خونی در محل آسیب، ابتدا منقبض می شوند تا جریان خون در آن ناحیه کاهش یابد. الیاف کلاژن در محل بافت عروقی آسیب دیده قرار می گیرند که پلاکت ها را به دام می اندازد، که به نوبه خود مواد شیمیایی آزاد می کند که پلاکت های مجاور را چسبناک می کند. فاز التهابی به طور همزمان رخ می دهد که در آن انقباض عروق با افزایش جریان خون به محل آسیب دیده همراه با هجوم ماکروفاژها و نوتروفیل ها شروع می شود که شروع به تمیز کردن زخم می کند. باکتری‌ها، سلول‌های آسیب ‌دیده و بافت‌های تخریب ‌شده محل را برای مرحله بعدی بهبود آماده می‌ کنند. فاز التهابی با علائم اصلی گرما، درد، قرمزی و تورم مشخص می ‌شود و معمولاً بسته به ماهیت زخم و سایر ویژگی‌های بیمار از صفر تا سه روز طول می ‌کشد، اما تا زمانی ادامه می ‌یابد که بستر زخم به اندازه کافی برای درمان آماده شود. مرحله بعدی بهبود، مرحله تکثیر.

مرحله تکثیر معمولاً بین سه روز تا تقریباً سه هفته اتفاق می افتد (باز هم بسته به ماهیت زخم و عوامل بیمار که ممکن است بهبود را محدود کند). در این مرحله است که رگ های خونی جدید ایجاد می شود (رگ زایی) و بافت جدیدی به شکل ماتریکس خارج سلولی که عمدتاً از کلاژن و الاستین تشکیل شده است برای پر کردن حفره زخم که پوست جدید روی آن رشد می کند (اپیتلیال شدن) تولید می شود. کلاژن و الاستین با هم استحکام کششی و خاصیت ارتجاعی را برای پوست تازه تشکیل شده ایجاد می کنند. پس از ترمیم زخم، مرحله نهایی بهبود زخم، مرحله بلوغ آغاز می شود. این مرحله، تا دو سال طول می کشد. شامل انقباض زخم و بازسازی کلاژن تازه تشکیل شده برای تولید بافت اسکار است.

روند بهبود زخم

نتیجه:

برای متخصصان درک نوع قصد شفا و تشخیص مرحله ترمیم و پیشرفت آن برای سنجش اینکه آیا زخم ها آنطور که باید بهبود می یابند، مهم است. آگاهی از علائم بالینی التهاب و/ یا عفونت مانند درد جدید یا افزایش یافته، التهاب طولانی مدت، اریتم جدید یا گسترش یافته، افزایش اگزودا یا تغییر رنگ اگزودا با یا بدون بو، تغییر رنگ زخم یا افزایش دما اطمینان از بررسی سریع بیمار زخم‌های عفونی و زخم‌هایی که در مرحله التهابی گیر کرده‌اند، قادر به پیشرفت در مسیر بهبود نیستند. ارزیابی و بررسی کامل زخم برای تعیین دلیل عدم التیام زخم مورد نیاز است. شناسایی دقیق مرحله بهبود به متخصصان اجازه می دهد تا برنامه های مدیریت زخم مناسب را برای محافظت از زخم و تسهیل در بهبود ایجاد کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *