عوامل زخم پای دیابتی

زخم پای دیابتی چیست؟

زخم پای دیابتی تشکیل زخم در پای بیماران دیابتی است. این زخم پاها معمولاً در بیمارانی دیده می شوند که مدت طولانی (بیش از 10-5 سال) دیابت داشته اند. در مبتلایان به دیابت کوتاه مدت نادر است. با افزایش مدت بیماری ، احتمال بروز آن نیز افزایش می یابد. در 20٪ بیماران دیابتی ، یعنی از هر 5 بیمار دیابتی ، یک نفر خطر زخم پا در طول زندگی دارد.  اگر زخم پا در بیماران دیابتی ایجاد شود ، معمولاً یک زخم ساده نیست. این نشان دهنده دیابت در مرحله پیشرفته است.

اگر زخم پا در بیماران دیابتی ایجاد شده باشد ، به دلیل نوروپاتی (آسیب انتهایی عصب) یا انسداد عروق (بیماری شریان محیطی) است. عفونت در زخم معمول است و این باعث می شود ترمیم زخم شود بسیار دشوارتر شود. بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی ، 80٪ نوروپاتی (آسیب انتهایی عصب) ، 50٪ انسداد عروق و 50-30٪ عفونت دارند.

هر بیمار دیابتی که زخمی در پا دارد باید از نظر انسداد عروق پا بررسی شود. سونوگرافی داپلر رنگی برای این کار کافی است. اگر انسداد عروقی وجود داشته باشد ، بازکردن این انسداد با آنژیوگرافی یا جراحی باعث بهبود زخم می شود ، گاهی اوقات می تواند از قطع پا یا انگشت جلوگیری کند.

عوامل زخم پای دیابتی

یکی از مشکلات مهم در زخم پای دیابتی این است که تصور نمی شود بیمار ممکن است انسداد عروقی داشته باشد و از این نظر هیچ معاینه ای انجام نمی شود.

علل زخم پای دیابتی:

زخم  پای دیابتی به طور کلی به دو دلیل رخ می دهد.

  • آسیب به انتهای عصب در پا (نوروپاتی محیطی)
  • انسداد رگ پا یا بیماری شریان محیطی (به علت تصلب شرایین)

در بعضی از بیماران ، زخم پا فقط به دلیل آسیب انتهایی عصب رخ می دهد. بعضی از بیماران نیز فقط انسداد عروقی دارند. بعضی از بیماران هم آسیب انتهایی عصب دارند و هم انسداد عروق. تغییر شکل پا به دلیل نوروپاتی ناشی از دیابت ، احتمال ایجاد زخم را نیز افزایش می دهد. بهبود آن را دشوار می کند.

بیشترین اهمیت این زخم ها این است که می توانند منجر به قطع عضو شوند ، یعنی قطع انگشت یا پا و در بعضی موارد ساق پا. مهم ترین هدف در درمان زخم پا جلوگیری از قطع عضو است. امروزه مهم ترین علت این قطع عضو، دیابت است. قطع عضو را می توان در انگشت ، بخشی از پا ، مچ پا ، زیر زانو یا بالای زانو انجام داد. مهم ترین راه برای درمان زخم پای دیابتی ، شروع درمان به موقع است. حتی مهم تر از آن جلوگیری از ایجاد زخم است. این امر با آموزش پا به بیماران دیابتی قابل دستیابی است.

قطع پا (قطع عضو) به دلیل زخم های مزمن در پا در بیماران دیابتی شایع است. به همین دلیل ، محافظت از پا برای محافظت از زندگی نیز مهم است.

عوامل زخم پای دیابتی

چگونه تشخیص دهیم؟

زخم انگشتان پا در کسی که مدت طولانی به دیابت مبتلا است ، تشخیص زخم پای دیابتی را می دهد. از آنجا که تقریباً نیمی از این بیماران انسداد عروقی دارند ، ارزیابی بیماران از این نظر بسیار مهم است.

به منظور درک انسداد عروق ، معاینه نبض پای بیمار ، معاینه بدنی خوب و در صورت لزوم ، سونوگرافی داپلر رنگی رگ های پا کافی است.

چگونه می توان از بروز زخم پا در بیماران دیابتی جلوگیری کرد؟

پس از تشکیل زخم در پا یا انگشتان ، زخم نیاز به زمان بسیار طولانی ، درمان طولانی و تلاش زیاد دارد. برخی از زخم ها هرگز بهبود نمی یابند و ممکن است نیاز به قطع انگشت ، پا یا ساق پا باشد. در واقع ، مهم ترین راه پیشگیری از آنها شناخت دقیق مراقبت از پا در بیماران دیابتی است. جلوگیری از ایجاد زخم پا ممکن است.  زخم ها اغلب به دلیل فشار دادن یا تنگی کفش ، بریدگی های کوچک هنگام کوتاه کردن ناخن یا عدم توانایی محافظت از انگشت یا پا به دلیل از دست دادن احساس در پا ایجاد می شوند. به عنوان مثال ، به انگشتان ضربه می زند، اما متوجه نمی شود زیرا احساس نمی کند. پابرهنه راه می رود و فرورفتن خار و یا جسم تیز را متوجه نمی شود. از آنجا که پا سرد است ، آن را به گرما نزدیک می کند و می سوزد ، اما احساس سوختگی نمی کند. فرد دیابتی باید از همه این موارد پرهیز کرده و مراقبت از پا را بیاموزد.

عوامل زخم پای دیابتی

روش های مورد استفاده در درمان زخم پای دیابتی:

  1. متخصص زخم بیمار را ارزیابی می کند
  2. پاکسازی و مراقبت از زخم
  3. بررسی وجود عفونت و درمان با آنتی بیوتیک در صورت لزوم
  4. اگر انسداد عروقی وجود داشته باشد ، با جراحی یا آنژیوگرافی این عروق باز می شود
  5. در صورت لزوم اکسیژن درمانی هایپرباریک
  6. ارزیابی منظم و پیگیری زخم و ارائه آموزش مراقبت از پا برای جلوگیری از تکرار

عوامل زخم پای دیابتیSource: www.leventoguzkurt.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *