سوختگی 

سوختگی نوعی آسیب به پوست است که با توجه به شدت آن، دسته بندی می‌شود. این آسیب به طور معمول توسط حرارت بیش از حد به پوست ایجاد می‌شود. این حرارت یا به طور مستقیم یا به صورت غیر مستقیم، باعث آسیب پوست و حتی اندام‌های داخلی بدن می‌شود. در سوختگی‌ها، شاهد تورم، قرمزی، درد، تاول و حتی سیاه شدن بافت‌ها هستیم. هر کدام از این علائم نشان دهنده نوع سوختگی و درجه آن است. به طور کلی برای هر نوع سوختگی، مراقبت‌های ویژه‌ای لازم است. ساده‌ترین نوع سوختگی را با انواع پمادهای سوختگی می‌توان درمان کرد اما مراقبت از سوختگی‌هایی که شدت بالاتری دارند، پیچیده‌تر است.

علت ایجاد سوختگی

سوختگی‌ها به علل گوناگونی ایجاد می‌شوند. عامل اصلی آن، منابع گرمایی است. آب جوش، بخار آب داغ، آتش، شعله و مواردی از این قبیل، باعث ایجاد سوختگی می‌شوند. برخی از مواد شیمیایی علائمی مشابه علائم سوختگی ایجاد می‌کنند که از این رو، زخم‌های ناشی از مواد شیمیایی را در دسته زخم‌های سوختگی، قرار داده‌اند. برق نیز عامل دیگر ایجاد سوختگی است که بسته به ولتاژی که دارد، سوختگی ایجاد می‌کند. اگر ولتاژ برق بالا باشد، سوختگی درجه دو تا درجه چهارم را شاهد هستیم. با این حال بیشترین عامل سوختگی همان سوختگی‌های کوچکی است که اکثراً در آشپزخانه‌ها تجربه کرده‌ایم. سوختگی با قابلمه داغ و یا غذای داغ معمولاً سوختگی‌های درجه اول یا درجه دوم را ایجاد می‌کنند. برای سوختگی‌های درجه اول و سطحی نیازی به مراجعه به پزشک نیست اما اگر سوختگی در صورت و بخش‌هایی که زیبایی آن مهم است ایجاد شود، باید فوراً به پزشک مراجعه کرد تا از همان ابتدا، با راهکارهای مناسب، جای هیچ گونه زخمی باقی نماند.

 
سوختگی نوعی آسیب به پوست است که با توجه به شدت آن، دسته بندی می‌شود. این آسیب به طور معمول توسط حرارت بیش از حد به پوست ایجاد می‌شود

چرا فوراً باید سوختگی‌ها را درمان کرد؟

درمان سوختگی‌ها کار بسیار مهمی است که باید با دقت انجام شود. حتی از سوختگی‌های ساده نباید چشم‌پوشی کرد. سوختگی‌هایی که به خوبی درمان نمی‌شوند ممکن است در آینده فرد را دچار بیماری سرطان پوست کنند. همچنین عدم درمان به موقع سوختگی‌ها باعث پخش عفونت در بدن و ایجاد تب و لرز خواهد شد. اگر عفونت فوراً درمان نشود، ممکن است فرد دچار قطع عضو و حتی مرگ شود. از این رو درمان سریع و صحیح سوختگی، اهمیت بالایی دارد.

سوختگی بیشتر در چه افرادی ایجاد می‌شود؟

دومین عامل مرگ و میر بین کودکان، سوختگی اعلام شده است. سوختگی ناشی از حرارت و مایعات داغ، بیشتر در کودکان و نوجوانان رخ می‌دهد. از آن جایی که کودکان حس کنجکاوی بالایی دارند، بدون فکر به لوازم برقی، آب جوش و … دست می‌زنند. عامل دیگر سوختگی استفاده از مواد محترقه است. کودکان معمولاً جذب این مواد می‌شوند و متأسفانه در مراسم‌های خطرناک چهارشنبه سوری و حتی برخی اعیاد، شاهد استفاده از این مواد و آسیب رسیدن به کودکان هستیم. برای کاهش آمار سوختگی باید والدین بیش از پیش احتیاط کنند و وسایل خطرناک را دور از دسترس کودکان خود قرار دهند. شادی در مراسم آتش بازی و چهارشنبه سوری نیز از دیگر اقداماتی است که باید در خانواده‌ها و رسانه‌ها، فرهنگ‌سازی شود.

هنگام سوختگی، هرگز این کارها را نکنید!

استفاده از خمیردندان، روغن، آب سرد و سیب‌زمینی، به هیچ عنوان برای کاهش التهاب سوختگی مناسب نیست. اگر از روغن استفاده کنید، گرمای حاصل از سوختگی را به دام می‌اندازید و دقیقاً کاری مخالف رها سازی و خنک سازی انجام می دهید. در این صورت، گرمای به دام افتاده باعث سوختگی بیشتر خواهد شد.

استفاده از یخ نیز باعث آسیب بیشتر به محل سوختگی می‌شود. درواقع سرد شدن ناگهانی بافت، باعث تحریک بیشتر می‌شود.

خمیردندان نه تنها از سوختگی نمی‌کاهد، بلکه باعث پخش شدن باکتری در محل زخم می‌شود.

هنگام سوختگی چه باید کرد؟

اگر سوختگی با مواد شیمیایی باشد باید با آب ولرم حدوداً ۲۰ دقیقه بخش سوختگی را شست تا التهاب سوختگی کاهش یابد. در صورتی که سوختگی درجه دو یا بیشتر باشد، مراجعه به پزشک الزامی است. پزشک با انجام اقدامات لازم که شامل استفاده از پانسمان مناسب، بررسی مشکلات تنفسی، دبریدمان بخش های آسیب دیده و استفاده از پمادهای سوختگی است، فوراً اقدام به درمان می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *