. برای درمان سوختگی در ابتدا باید نوع سوختگی را بشناسیم

برای درمان سوختگی راهکارهای متفاوتی ارائه شده است. حتی برخی از درمان‌های خانگی کارایی بالایی دارند و می‌تواند سوختگی‌های سطحی را از بین ببرد. برای درمان سوختگی در ابتدا باید نوع سوختگی را بشناسیم. برخی از سوختگی‌ها نیاز به درمان‌های بیمارستانی ندارد و در عوض برخی دیگر حتماً باید به بیمارستان مراجعه کرد تا درمان انجام گیرد.

شناخت سوختگی‌ها همراه با علائم آن‌ها و درمانشان

سوختگی‌ها را به چهار درجه تقسیم بندی می‌کنند که هر کدام از درجات نیز سطح بندی دارد و به کم و زیاد تقسیم بندی می‌شود.

سوختگی درجه اول و درمان آن

سوختگی‌های درجه اول که از نوع سوختگی‌های سطحی هستند، همان سوختگی‌هایی هستند که اغلب ما حداقل یک بار آن را تجربه کرده‌ایم. در این سوختگی‌ها تنها لایه خارجی پوست دچار آسیب می‌شود و معمولاً با قرمزی، سوزش و تورم همراه است.
درمان سوختگی درجه اول با پماد سوختگی و راهکارهای خانگی انجام می‌شود. معمولاً جای سوختگی به دلیل ریزش سلول‌های شاخی پوست در یک هفته از بین می‌رود و باقی نمی‌ماند. اگر جای سوختگی بزرگتر از ۸ سانتی‌متر است، حتماً از ژل آلوئه ورا برای تسکین آن استفاده کنید. شما می‌توانید به داروخانه مراجعه کنید و پمادهای مناسب سوختگی را تهیه کنید. استفاده از پانسمان های مناسب سوختگی‌ در ترمیم و درمان سوختگیها بسیار موثر است. استفاده از آب سرد در همان ابتدای سوختگی می‌تواند باعث تسکین سوختگی شود اما به خاطر داشته باشید که این آب نباید یخ باشد. استفاده از یخ باعث می‌شود سوختگی شدت بیشتری بگیرد. همچنین برای پوشاندن محل آسیب دیدگی از پنبه و الیافی که در بین زخم باقی می‌مانند استفاده نکنید، چرا که احتمال ابتلا به عفونت افزایش می‌یابد.
 
. برای درمان سوختگی در ابتدا باید نوع سوختگی را بشناسیم

سوختگی درجه دوم و درمان آن

در سوختگی درجه دوم، نه تنها اپیدرم بلکه بخش‌هایی از درم نیز تخریب می‌شود. در این نوع سوختگی ما شاهد به وجود آمدن تاول و ترشحاتی از روی پوست هستیم. با گذشت زمان، در بخش آسیب دیده، یک بافت ضخیم که ترشحات چرب و آبکی دارد، تشکیل می‌شود که به آن اگزودای فیبرینوز گفته می‌شود.
برای درمان سوختگی درجه دوم، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که سطح آسیب دیده گسترده باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید چرا که احتمال ایجاد عفونت در این ناحیه بسیار زیاد است. با انجام پانسمان صحیح و تعویض مرتب آن، می‌توانید تا حد زیادی در ترمیم بافت سوخته شده، نقش ایفا کنید. اگر شدت تاول ها زیاد باشد، سوختگی درجه دوم شدیدتر است. در این صورت ممکن است جای سوختگی باقی بماند. از این رو پزشک معالج می‌تواند با انجام پیوند پوست، بخش آسیب دیده را تا حد زیادی ترمیم کند.
در سوختگی درجه دوم خفیف کافی است همان ابتدا دست خود را به مدت ۱۵ دقیقه زیر آب قرار دهید تا اثرات سوختگی کاهش یابد. سپس زیر نظر پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید و پانسمان خود را تعویض کنید. در این نوع سوختگی درد شدیدی احساس می‌شود از این رو پزشک به بیمار داروهای مسکن تجویز می‌کند.

سوختگی درجه سوم و درمان آن

این نوع سوختگی به سوختگی عمقی نیز شهرت دارد. یکی از بدترین انواع سوختگی‌ها، سوختگی درجه سوم است که در طی آن، نه تنها لایه‌های پوست تخریب می‌شود، بلکه بخش‌هایی از لایه‌های زیرین نیز دچار آسیب دیدگی می‌شوند. در این نوع سوختگی حتماً باید به پزشک مراجعه کرد و تحت درمان فوری قرار گرفت. حتی اگر ناحیه سوختگی کوچک باشد، باید به پزشک مراجعه کرد چرا که در سوختگی‌های درجه سوم به بالا بافت‌های مرده وجود دارند که حتماً باید توسط پزشک، از بدن بیمار جدا شوند. شدت ابتلا به عفونت در این افراد بیشتر از درجات دیگر سوختگی است.

سوختگی درجه چهارم و درمان آن

سوختگی درجه چهارم نه تنها پوست و عضلات را درگیر می‌کند بلکه به عمق استخوان‌ها نیز نفوذ می‌کند. این سوختگی با قطع عضو همراه است و یکی از بدترین انواع سوختگی است که متأسفانه جان بسیاری از افراد را نیز می‌گیرد. درمان سوختگی درجه چهارم همچون درجه سوم نیاز به دبریدمان کردن و پانسمان کردن و کنترل عفونت دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *