تشخیص زخم بستر و درمان

مقدمه: آیا می دانید وضعیت خواب بر توانایی بیمار شما برای بهبود زخم تأثیر می گذارد یا خیر؟

آسیب های ناشی از فشار پاشنه پا و اشکال مختلف زخم ها به راحتی قابل تشخیص هستند، اما آیا از وضعیت خوابیدن به عنوان دلیلی برای زخم در مکان های دیگر غافل هستید؟ آیا زخمی دارید که مطمئن هستید وریدی است اما نتایج آزمایش نارسایی وریدی طبیعی است و به فشرده سازی پاسخ نمی دهد؟ آیا فشار هنگام خواب در بیماران مبتلا به زخم های وریدی و شریانی می تواند کاهش یابد یا بهبود را متوقف کند؟ آیا از بیماران در مورد وضعیت خواب آنها در گرفتن شرح حال و معاینه فیزیکی سؤال می کنید؟

بار زخم های فشاری بر بیماران و متخصصان مراقبت های بهداشتی:

بیماران مسن ‌تر که وابسته به بستر هستند ممکن است در نتیجه کاهش تحرک و افزایش فشار اندام‌های تحتانی، دچار عوارضی مانند زخم‌ بستر یا زخم‌های پوستی شوند. این زخم های فشاری ممکن است اغلب در محل ساختارهای استخوانی اندام تحتانی، از جمله اما نه محدود به پاشنه، مالئول جانبی و مالئول داخلی وجود داشته باشد.

تشخیص زخم بستر و درمان

این زخم ها نه تنها برای بیمار، بلکه برای سیستم بیمارستانی نیز سنگینی می کند. مطالعات قبلی میزان مرگ و میر را برای افراد مسن با زخم فشاری در طی 1 سال پس از ترخیص از بیمارستان تا 60 درصد ذکر کرده‌اند. یک مطالعه نشان داد که 83 درصد از بیماران بستری در بیمارستان با زخم های فشاری در عرض 5 روز پس از بستری شدن در بیمارستان این ضایعات را ایجاد کردند.

زخم فشاری با افزایش فشار در طول زمان مرتبط است. با آموزش مداوم و رویکرد تیمی کل نگر، می توان خطر ابتلا به این عوارض را به حداقل رساند.

علت شناسی: چرا زخم های فشاری ایجاد می شوند:

عوامل مؤثر در زخم های فشاری ممکن است به عنوان علل مستقیم و غیر مستقیم طبقه بندی شوند. علل مستقیم عبارتند از فشار، برش، اصطکاک، بی حرکتی، از دست دادن حس، و بیماری ترکیبی. علل غیرمستقیم شامل مشکلات حرکتی، تغذیه نامناسب، شرایط سلامتی، پیری پوست، بی اختیاری و شرایط سلامت روان است.

مسیر رایج برای ایجاد زخم های فشاری ایسکمی بافتی است. بافت ها فقط برای مدت کوتاهی قادر به تحمل فشار 30 تا 32 میلی متر جیوه هستند. هنگامی که فشار بیش از این زمان پر شدن مویرگی افزایش می ‌یابد، باعث انسداد میکروسیرکولاتوری می‌شود. سپس باعث ایسکمی، مرگ بافت و زخم می ‌شود. جریان لنفاوی نیز مسدود می شود و باعث ایجاد مواد زائد متابولیک، پروتئین ها و آنزیم ها در بافت و منجر به آسیب بیشتر بافت از محصولات ترکیبی می شود.

متمایز کننده زخم ها:

آیا تفاوت بین زخم های وریدی، شریانی و نوروپاتیک را می دانید؟

4 نوع اصلی زخم وجود دارد: زخم وریدی، شریانی، نوروپاتیک و زخم فشاری. شناسایی علت زمینه ای مهم است زیرا هر نوع زخم به رویکرد مدیریتی متفاوتی نیاز دارد. کلید مدیریت موثر، ارزیابی کامل بیمار و زخم است. در تجربه ما، شناخت الگوها نقش کلیدی ایفا می کند، اما معمولاً تنها با تجربه به دست می آید.

نحوه تشخیص زخم وریدی:

نحوه تشخیص زخم وریدی

زخم های وریدی معمولاً در ناحیه میانی ساق پا تا مچ پا دیده می شود. بیماران مبتلا به زخم های وریدی معمولاً درد را در پایان روز گزارش می کنند. درد ممکن است با افزایش ارتفاع کاهش یابد. زخم‌های وریدی پا معمولاً شکل نامنظم و مرزهای مشخصی دارند. علاوه بر این، بیماری‌های وریدی مانند وریدهای واریسی، ادم و درماتیت وریدی ممکن است وجود داشته باشد.

نحوه تشخیص زخم شریانی:

اغلب زخم های شریانی با درد همراه با ورزش، در شب یا در هنگام استراحت همراه است. زخم شریانی می تواند تقریباً در هر جایی از ساق پا رخ دهد، اما معمولاً در قسمت دیستال انگشتان پا و در آسیب های فشاری مانند پاشنه پا، مالئول و ساق پا ایجاد می شود. زخم های شریانی معمولاً دردناک هستند. درد اغلب با قرار دادن پا در یک وضعیت وابسته تسکین می ‌یابد و با بالا رفتن تشدید می‌ شود.

حاشیه‌های زخم یکنواخت، به ‌شدت مشخص شده هستند. بستر زخم معمولاً با نکروز و تاندون‌های آشکار همراه است.

نحوه تشخیص زخم های نوروپاتیک:

بر خلاف سایر زخم ها، زخم های نوروپاتیک بدون درد هستند. آنها در اندازه و مکان متفاوت هستند. آنها می توانند در نقاط تحت فشار پا و پاشنه ایجاد شوند. زخم‌های نوروپاتیک معمولاً دارای ظاهری منقطع و کالوس پوشاننده هستند. پنجه پا، پاهای خشک و پوسته پوسته ممکن است با این زخم ها مرتبط باشند.

زخم های ثانویه در وضعیت خواب:

کار از طریق تشخیص افتراقی یک زخم می تواند یک فرآیند سریع باشد یا ممکن است هفته ها تا ماه ها طول بکشد. یک زخم معمولی داخل مچ پا ممکن است تحت آزمایش نارسایی وریدی و شریانی قرار گیرد. هنگامی که نتایج غیرطبیعی باشد، به راحتی می ‌توانیم زخم را به‌عنوان وریدی، شریانی یا با علت مختلط طبقه‌ بندی کنیم. هنگامی که نتایج این مطالعات طبیعی است، به نمرات شاخص مچ پا- بازویی به عنوان یک ابزار غربالگری اشاره می کنیم و آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی تهاجمی تر یا آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری را سفارش می دهیم. با این حال، در برخی موارد، این بیماران ممکن است بیماری وریدی یا شریانی قابل درمان نداشته باشند. در عوض، ممکن است سرطان پوست یا فشار بیش از حد به ناحیه منتهی به زخم داشته باشند.

چرا دکتر زخم باید در مورد عادات خواب بیماران بپرسند؟

نحوه تشخیص زخم وریدی

از هر بیمار در مورد عادات خوابش می پرسیم. ما اغلب می‌ پرسیم: «روی تخت می‌ خوابی یا روی صندلی؟» خوابیدن روی صندلی منجر به ادم بیشتر ساق پا می شود، حتی زمانی که بیماران قاطعانه معتقدند که صندلی آنها پاهایشان را بالا می برد. صندلی ها فشار غیرطبیعی را بر روی نواحی خاصی از اندام تحتانی مانند پشت ساق پا وارد می کنند، زیرا پا روی زیرپایی قرار می گیرد. خوابیدن به پهلوی چپ ممکن است نازک نی جانبی چپ، قاعده پنجم متاتارس چپ ، مالئول داخلی سمت راست و سر متاتارس اول راست را بارگذاری کند. تختی که پاها را بالا می برد ممکن است منجر به افزایش فشار در ناحیه آشیل خلفی و ساق پا شود. قطع عضو این الگو را بیشتر تغییر می دهد.

رابطه توسعه زخم فشاری با کیفیت تشک:

طبق دانش ما، هیچ مطالعه ای زخم های فشاری ایجاد شده در خانه را ارزیابی نکرده است و این آسیب ها را با سن یا نوع تشک مرتبط نکرده است. آیا تشک سفت 15 ساله باعث زخم فشاری بیشتری بر روی نازک نی خارجی می شود تا تشک جدیدتر و نرم تر؟ آیا بیماران

مبتلا به زخم اندام تحتانی باید تشک های نرم تری بخرند یا تشک های کاهنده فشار؟

زخم های فشاری بار بزرگی را بر جامعه مراقبت های بهداشتی وارد می کند، باری که با عوارض شناسایی ترکیب می شود. تعیین اینکه آیا زخم وریدی، شریانی، نوروپاتیک یا مربوط به فشار است، می ‌تواند در صورت شناسایی نادرست ضایعه، بر مسیر زخم در بهبود تأثیر بگذارد، زیرا هر نوع زخم به روش‌های درمانی متفاوتی نیاز دارد. پرسیدن در مورد عادات خواب بیمار می تواند به درستی تشخیص دهد که آیا زخم ناشی از فشار است یا خیر. وضعیت خواب و کیفیت و ماهیت سطوح خواب می تواند علت آسیب را روشن کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *