10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

هرگونه جراحت روی پوست در طول زندگی به هر دلیلی امکان دارد ایجاد شود. در حین کارکردن با اشیای تیز، در اثر سانحه سوختگی یا حتی برخی از بیماری ها همچون دیابت امکان بروز زخم وجود دارد. ایجاد این ضایعه روی پوست بسته به عمق آن آزاردهنده است و موجب درد یا حتی خونریزی خواهدشد. پس از این اتفاق همیشه افراد به دنبال یافتن بهترین روش درمانگر انواع زخم هستند.

البته پوست به طور طبیعی، دائم درحال بازسازی خود است و پس از مدتی در صورت عدم وجود عفونت، زخم التیام پیدا می کند. با این حال برخی از مواد طبیعی روال بازسازی بافت را افزایش می دهند. در این نوشته قرار است که به 10 مورد از این مواد طبیعی اشاره شود.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

مواد طبیعی درمانگر انواع زخم کدامند و چه ویژگی هایی دارند؟

طبق تحقیقات، بسیاری از گیاهان یا ترکیبات مشتق شده از مواد طبیعی به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان خواص ضدالتهابی دارند و به خاطر عملکردهای ضدمیکروب موجب تعدیل سیستم ایمنی بدن و ترمیم سریع زخم خواهندشد. برخی از این مواد امکان دارد که در تماس با پوست موجب ایجاد التهاب شود که آن هم قابل بررسی است.

البته ترمیم زخم یک روند پیچیده است که تاکنون روند آن به طور کامل درک نشده است. جراحت های مزمن به خصوص در ناحیه پا، امکان دارد که به دلیل مشکلات گردش خون ایجاد شوند. مرحله التهابی طولانی مدت، عفونت های مداوم و عدم کارایی سلول های اپیدرمی پوست در پاسخ به محرک های ترمیمی روند بهبود را کند می کنند. وجود این جراحات قطعا روی کیفیت زندگی افراد تاثیرگذار خواهدبود.

با این حال استفاده از مواد طبیعی در التیام زخم های مختلف، به عنوان یک راه حل درمانی در حیطه طب سنتی در نظر گرفته می شود که در بسیاری از موارد نیز تاثیر مناسبی بر ترمیم زخم دارد. ترکیبات به دست آمده از گیاهان دارویی، به عنوان منابعی از ترکیبات فعال بیولوژیکی، در بسیاری از موارد جهت شروع تولید موادشیمیایی جدید در صنعت داروسازی نیز استفاده می شود. در ادامه به چند مورد از این مواد طبیعی اشاره می شود.

دارچین

از این ماده به عنوان ادویه در غذاها و دسرهای مختلف استفاده می شود ولی حتما برای شما نیز جالب است که دارچین خاصیت التیامی برای زخم دارد و از جمله مواد طبیعی درمانگر انواع زخم به شمار می رود. جدا از پوست دارچین که یک ادویه، چاشنی و طعم دهنده مناسب است؛ این ماده خواص آنتی اکسیدانی دارد و حتی از بالارفتن قند و چربی خون نیز جلوگیری می کند.

همین چند عامل به خوبی تاثیر آن را روی درمان زخم های دیابتیک روشن خواهدکرد. علاوه بر این، دارچین ضدمیکروب است. بنابراین عفونت های زخم را کنترل می کند و از این طریق نیز روند التیام جراحت را تسریع می بخشد.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

آلوئه ورا

وطن این گیاه آفریقا است اما در حال حاضر در تمامی مناطق جهان کاشته می شود. آلوئه ورا گیاه جاودانگی یا سوسن کویر نیز لقب گرفته است. عصاره این گیاه خواص بی شماری دارد که التهاب را نیز کاهش می دهد. این ماده نیز گلوکز خون را کم می کند و در درمان زخم های دیابتی موثر است.

البته ژل آلوئه ورا امکان دارد که روند بهبود سوختگی را کاهش دهد اما خاصیت ضدالتهابی آن روند بهبود زخم را تقویت می کند.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

اکالیپتوس

این ماده به روغن Dinkum نیز معروف است که ترکیبات مختلفی از جمله سینئول دارد. در طب سنتی اکالیپتوس جهت مراقبت از جراحات مختلف پوستی و به عنوان درمانگر انواع زخم استفاده می شود. هرگونه سوختگی، تاول، تبخال، بریدگی، زخم، عفونت های پوستی و گزش حشرات با کمک این ماده قابل درمان است.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

شنبلیله

این گیاه خوراکی است و به عنوان چاشنی استفاده می شود ولی شاید تعداد کمی از افراد از خاصیت درمانی آن مطلع باشند. دانه های این گیاه پلی ساکاریدهایی همچون دیوسژنین، یاموژنین، گیتوژنین و غیره است که با کمک ترکیبات خود، موجب افت قند خون می شود.

از جمله ماده فعال دیگری که در شنبلیله وجود دارد، موسیلاژ، روغن های فرار، فلانوئیدها و اسیدهای آمینه است. شنبلیله مواد ضدالتهابی را در ناحیه زخم آزاد می کند که این مواد موجب کاهش التهاب خواهدشد. البته خواص ضدمیکروبی نیز در کاهش التهاب موثر هستند.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

لوتوس

برگهای این گیاه دارای اثرات التیامی است و برای بهبود و درمانگر انواع زخم شناخته می شود. به همین خاطر در فرمولاسیون پماد از آن استفاده می شود. انواع مدل های زخم قادر هستند که فعالیت انقباضی، زمان بسته شدن زخم، مقاومت کششی، بازسازی بافت در محل و فعالیت لیزیل اکسیداز را بهبود ببخشد.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

چریش

چریش نام گیاهی است که در مناطق گرمسیری رشد می کند و در کشور ایران نیز در جنوب شرق بلوچستان به وفور دیده می شود. عوام بر این باور هستند که این ماده قادر به درمان 40 بیماری مختلف است. روغن چریش از دانه های این گیاه تولید می شود.

عصاره برگ و روغن دانه های چریش اثر ضدمیکروبی دارد و زخم های آلوده را درمان می کند. البته چریش ضایعات پوستی یا زخم هایی عاری از عفونت های ثانویه را با کاهش جمعیت باکتری بهبود می بخشد. درواقع عصاره چریش با جلوگیری از التهاب، بهبود زخم را تسهیل می کند.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

بابونه

بابونه از خانواده کاسنیان است که با نام علمی Asteraceae شناخته می شود. وجود برخی از مواد شامل فلانوئید و اسپیروترها در این ماده اثرات درمانی زیادی دارند و التهاب را کاهش می دهند. درنتیجه، مرحله تکثیر سلول ها سرعت بیشتری می گیرند و زخم  سریعتر بهبود پیدا می کند. حتی بابونه آلمانی نیز به عنوان یک ماده شیمیایی جایگزین و بی خطر برای پماد نیتروفورازون در روند ترمیم زخم درنظر گرفته می شود.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

بذرکتان

از جمله قدیمی ترین گیاهان زیرکشت همین بذر کتان است. این بذرها اغلب به دلیل فیبر و روغن مورد توجه قرار می گیرد. به این خاطر که منابع غنی از اسید چرب ضروری است. اسید آلفا-لینولنیک موجود در این بذرها شامل مواد بیولوژیکی امگا3 و اسیدهای چرب مفید دیگر است. کلیه این مواد در بهبود زخم موثر هستند. از لحاظ خاصیت های ضدالتهابی این ماده به عنوان جایگزینی برای پمادهای دارویی نیز مناسب است.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

بیدمشک

بیدمشک یک گیاه چندساله است که به طور گسترده ای کشت می شود. در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا برای درمان گلودرد، آسیب های پوستی، جوش، بثورات و آکنه از این ماده استفاده می شود. طی تحقیقات انجام شده بیدمشک خواص ضدالتهابی، ضد دیابتیک و ضدمیکروبی فراوانی دارد که علاوه بر کاهش التهابات زخم، خواص ضدسرطانی و محافظت از کبد نیز دارد.

علاوه بر این ریشه بیدمشک به طور قابل توجهی سوخت و ساز بدن را بهبود می بخشد. همین مسئله نیز به صورت غیرمستقیم بر درمان زخم تاثیر می گذارد.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

جینسینگ

یکی از محبوب ترین گیاهان دارویی که در چین، ژاپن، کره و سیبری شرقی مصرف می شود، جینسینگ است. این گیاه در بهبود تفکر، حافظه و تمرکز و همچنین ایمنی و استقامت بالای جسمی موثر خواهدبود. استفاده مداوم از این گیاه در درمان افسردگی و سندرم خستگی مزمن نیز موثر است. آنتی اکسیدان های موجود در این گیاه به دلیل کنترل چربی و خاصیت های ضدباکتریایی التهابات زخم را نیز کاهش می دهد و از این طریق به التیام سریع‌تر زخم نیز کمک می کند.

10 ماده طبیعی درمانگر انواع زخم

سخن پایانی

ایجاد زخم روی نواحی مختلف بدن اجتناب ناپذیر است و هر شخصی در طول زندگی خود با آن مواجه می شود. روند ترمیم زخم به وسیله مکانیزم های داخلی بدن انجام خواهدشد که بسیار هم پیچیده هستند. با این حال برخی از عوامل همچون عفونت، سیستم گردش خون ضعیف و غیره روند ترمیم زخم را کند می کنند. در این نوشته به ده مورد از مواد طبیعی درمانگر انواع زخم اشاره شد.

بیدمشک، جینسینگ، بابونه، چریش، شنبلیله، اکالیپتوس، دارچین، آلوئه ورا از جمله مهم ترین مواد طبیعی هستند که با خواصی همچون کاهش التهاب، از بین بردن باکتری های مضر و افزایش خونرسانی موجب بهبود سریعتر زخم ها می شوند. البته برخی از این مواد طبیعی همانند آلوئه ورا در برخورد با جراحت ناشی از سوختگی موجب افزایش التهاب می شود. بنابراین در استفاده از این مواد نیز باید نهایت دقت و توجه به کار برود.

Source: www.intechopen.com, www.hindawi.com

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *