گزینه های درمان زخم بستر

گزینه های درمان زخم بستر


در میان مشکلاتی که درمان زخم با فشار منفی به طور مرتب برای درمان آنها استفاده می شود، زخم بستر یکی از شایع ترین آنهاست. اما زخم بستر چیست؟ چگونه رشد می کند، چگونه درمان می شوند و چگونه و چرا از NPWT برای بهبود آنها استفاده می شود؟

در این مقاله، نگاهی کوتاه به این آسیب‌ها می‌اندازیم، نحوه ایجاد آن‌ها را توضیح می ‌دهیم، عوارض احتمالی را بررسی می ‌کنیم.

زخم بستر چیست؟

زخم بستر – همچنین به عنوان زخم های فشاری، آسیب های فشاری یا زخم های پوستی شناخته می شود – اساساً آسیب های پوستی، بافت نرم و استخوانی هستند که به دلیل فشار طولانی مدت روی ناحیه ای از بدن ایجاد می شوند. آنها را “زخم بستر” می نامند زیرا اغلب در بیمارانی دیده می شود که تحرک محدودی دارند و برای مدت طولانی در تخت یا صندلی محبوس هستند.

گزینه های درمان زخم بستر
گزینه های درمان زخم بستر

زخم های فشاری همچنین می توانند به دلیل اصطکاک ایجاد شوند – به عنوان مثال، اگر بیمار در رختخواب دراز کشیده و پوست شکننده و مرطوب شده است، ممکن است توسط ملحفه ها یا پارچه های دیگر مالش داده شود و آسیب ببیند.

زخم های فشاری می توانند به سرعت ایجاد شوند و اغلب در قسمت هایی که استخوان نزدیک سطح پوست است ظاهر می شوند، مانند:

  • در قسمت پایین کمر یا در پایه ستون فقرات (دنبالچه)
  • اطراف پاشنه یا مچ پا
  • روی آرنج
  • روی باسن
  • تیغه های شانه
  • در پشت جمجمه

متأسفانه، زخم های فشاری ممکن است روی سطح کوچک به نظر برسند، اما آسیب زیر پوست اغلب بسیار بدتر است. رگ های خونی کنار استخوان فشرده می شوند، بنابراین عضلات و بافت های نزدیک استخوان معمولاً بیشترین آسیب را می بینند.

زخم بستر به ویژه در بیمارستان ها و خانه های سالمندان که بیماران برای مدت طولانی در بستر می مانند ایجاد می شود . در واقع، طبق گزارش اخیر پانل مشاوره ملی زخم فشاری (NPUAP)، تقریباً 2.5 میلیون بیمار هر ساله دچار آسیب های فشاری می شوند که منجر به مرگ 60000 نفر در سال به دلیل این صدمات و عوارض مرتبط می شود.

علائم هشدار دهنده اولیه و عوارض:

یکی از اولین نشانه های زخم بستر تغییر رنگ پوست است. پوست در ناحیه آسیب دیده معمولاً شروع به قرمز، بنفش یا آبی می کند و سپس با ایجاد زخم در پوست و بافت زیر، زخم باز ایجاد می کند.

با بدتر شدن زخم، بافت مرده می تواند منجر به زهکشی و نشت مایعات و همچنین بوی تند شود و بیمار ممکن است دچار تب شود. در بدترین موارد، می ‌تواند آسیب بافت عمیق، عفونت عضلات و استخوان، نکروز و حتی سپسیس در صورت درمان نشدن زخم‌ها منجر شود.

گزینه های درمان:

گزینه های درمان زخم بستر
گزینه های درمان زخم بستر

در مراحل اولیه، حرکت دادن بیمار و کاهش فشار از ناحیه آسیب دیده مهم است. ناحیه عفونی باید تمیز و خشک نگه داشته شود و بیماران باید مصرف آب و پروتئین خود را افزایش دهند تا به جریان خون و بهبود کمک کند.

بافت مرده باید برداشته شود (به این فرآیند دبریدمان گفته می شود) و بازرسی منظم منطقه باید کامل شود. آنتی‌بیوتیک‌ها – چه موضعی یا خوراکی – اغلب برای کمک به درمان عفونت در حین بهبود زخم استفاده می ‌شوند و پانسمان‌ها باید اعمال شوند و مرتباً تعویض شوند.

درمان آسیب های جدی تر چالش برانگیز است. اگر به سرعت و به درستی با فرآیندی مانند درمان زخم با فشار منفی درمان شود، زخم بستر می‌ تواند در عرض چند هفته بهبود یابد، اما زخم ‌های جدی‌تر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

درمان زخم و زخم بستر با فشار منفی (NPWT):

استفاده از فشار منفی NPWT)) در درمان زخم یا درمان با کمک خلاء یک گزینه بسیار موثر برای درمان زخم فشاری ثابت شده است. در طی این فرآیند، یک لوله مکش

به همراه پانسمان روی زخم به موارد زیر متصل می شود:

  • فشار را رها کنید
  • رطوبت را از بین ببرید و زهکشی را حذف کنید
  • به بستن زخم کمک کنید
  • خطر عفونت را کاهش دهید

به طور خلاصه، پس از برداشتن بافت مرده، این فرآیند تمام الزامات لازم برای کمک به بهبود زخم را برآورده می کند.

هنگامی که به درستی استفاده شود، فشار منفی به بهبود زخم ها در عرض 6-4 هفته با نصف هزینه جراحی کمک می کند. علاوه بر این، تمام خطرات جراحی و عوارض احتمالی را حذف می کند، که به ویژه با توجه به اینکه بیماران خانه سالمندان و بیمارستان ها اغلب کاندیدای ضعیفی برای جراحی های بازسازی آسیب فشاری هستند در وهله اول بسیار مهم است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *