در انتهای ستون فقرات یا دنبالچه، ممکن است کیست مویی ایجاد شود. کیست مویی همان طور که از نامش پیداست، منشاء مویی دارد.

جراحی سینوس پایلونیدال

در انتهای ستون فقرات یا دنبالچه، ممکن است کیست مویی ایجاد شود. کیست مویی همان‌طور که از نامش پیداست، منشاء مویی دارد. این بیماری معمولاً ژنتیکی است و به دلیل رشد موهای انتهای ستون فقرات، در میان بافت‌های زیرپوستی ایجاد می‌شود. رشد سالم موها، رشدی است که ریشه مو به سمت خارج از پوست حرکت کند و موها به‌طور کامل از پوست خارج شوند. درصورتی‌که موها نتوانند به‌خوبی از پوست خارج شوند، التهاب در زیر پوست ایجاد می‌شود و حفره یا سوراخی تشکیل می‌شود که معمولاً این حفره‌ها با ترشحات چرکی همراه می‌شوند. در این صورت کیست مویی به وجود می‌آید که در علم پزشکی به آن پایلونیدال گفته می‌شود.

کیست مویی در چه افرادی ایجاد می‌شود؟

بحث ژنتیک در ابتلا به کیست‌های مویی حائز اهمیت است. افرادی که در خانواده خود، بیماری کیست مویی را داشته‌اند، بیشتر از سایرین احتمال ابتلا به آن را خواهند داشت. برخی می‌گویند که ابتلا به کیست مویی، ناشی از اختلالی است که در جنینی رخ داده است و در تحقیقات نشان داده‌شده است که احتمال ابتلای آقایان نسبت به خانم‌ها، بیشتر است. از طرفی افرادی که موهای زیادی در سطح باسن و کمر خوددارند، احتمال بیشتری در ابتلا به این بیماری دارند. تا مدتی عقیده پزشکان بر این بود که این بیماری در افرادی که مدت طولانی در یکجا می‌نشینند، ظاهر می‌شود اما تحقیقاتی که به عمل آمد، نشان داد که این افراد تنها ممکن است که بیشتر از سایرین، دچار کیست مویی شوند و نشستن نقشی در ابتلا به این بیماری ندارد.

 
درصورتی‌که موها نتوانند به‌خوبی از پوست خارج شوند، التهاب در زیر پوست ایجاد می‌شود و حفره یا سوراخی تشکیل می‌شود در این صورت کیست مویی به وجود می‌آید

علائم بیماری کیست مویی

  • معمولاً درد و همراه با تورم در ناحیه مبتلا به کیست مویی احساس می‌شود.
  • امکان ایجاد ترشحات چرکی وجود دارد.
  • تب و لرز در برخی افراد مبتلا رخ می‌دهد.
  • قرمزی در ناحیه مبتلا دیده می‌شود.

درمان کیست مویی

برای درمان کیست‌های مویی که شامل عفونت‌های زیادی نمی‌شوند، کافی است پمادها و توصیه‌های پزشکی را به کار بگیرید. مصرف آنتی بیوتیک ها و برخی داروهای گیاهی می‌تواند کمک‌کننده باشد. اما اگر کیست مویی همراه با عفونت بالایی باشد و درمان اولیه به‌موقع انجام‌نشده باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با یکی از دو روش جراحی، اقدام به برداشت کیست مویی کند.

جراحی باز کیست مویی

در این نوع جراحی که با بیهوشی انجام می‌گیرد، بعد از خارج کردن کیست مویی، بخیه زده نخواهد شد. محل زخم با پانسمان فشرده می‌شود و طی دو روز، به‌طور مرتب، پانسمان عوض می‌شود. مدت‌زمان جراحی حدود یک ساعت است اما مدت‌زمانی که زخم‌های فرد التیام می‌یابد، حدود ۳ تا ۵ ماه خواهد بود که در صورت انجام مراقبت‌های بعد از جراحی کیست مویی، دوره نقاهت تا دو ماه کاهش می‌یابد.

جراحی بسته

در این نوع جراحی بعد از شکاف و تخلیه کیست مویی، محل موردنظر، بخیه می‌خورد. پانسمان نیز سه تا پنج روز به‌صورت مداوم تعویض می‌گردد تا ترشحات چرکی خارج شود. پمادها و قرص‌های آنتی بیوتیک به بیمار تجویز می‌شود و معمولاً بخیه‌ها بعد از دو هفته کشیده خواهند شد.

مراقبت‌های بعد از جراحی کیست مویی

محل موردنظر باید روزانه دو تا سه بار شسته، تمیز و ضدعفونی شود.

پانسمان زخم باید روزانه عوض شود تا ترمیم زخم‌ها سریع‌تر صورت گیرد.

از میوه‌هایی که باعث‌ترمیم بهتر زخم‌ها می‌شوند، استفاده کنید. خوردن آناناس، کیوی، پرتقال و هر آنچه ویتامین سی دارد، می‌تواند سرعت بهبود زخم‌ها را افزایش بخشد.

حتماً جواب آزمایش پاتولوژی را دریافت کنید و به جراح خود نشان دهید.

درباز کردن بخیه، به افراد غیرمتخصص مراجعه نکنید.

بعد از عمل جراحی فوراً حمام نروید و بسته به نوع جراحی باز و بسته، باید حداقل تا سه روز حمام نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *