برگزاری برنامه آموزشی در بیمارستان شفایحیاییان

انواع مختلفی از پانسمان‌های مختلف در بازار پیدا می‌شوند که هرکدام برای موارد خاصی تولید شده‌اند. در این میان، پانسمان‌های سوربکت قادرند تا برای شرایط مختلف زخم و آسیب‌دیدگی، به شکل مؤثری عمل کنند. سوربکت توسط محققین سوئدی موردتوجه قرار گرفت و اساس عملکرد آن، بر چگونگی اثرگذاری ذرات هیدروفوبیک بر یکدیگر قرار دارد. بنابراین وقتی سطح پانسمان در تماس با زخم یا ناحیه آسیب‌دیده قرار می‌گیرد، باعث می‌شود که میکروب یا باکتری، قابلیت انتشار را نداشته باشند و به سطح پانسمان بچسبند تا میکروارگانیسم غیرفعال شود.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که پانسمان‌های سوربکت اثرگذاری بسیار خوبی بر روی زخم‌های مختلف دارند و عوارضی مانند ایجاد حساسیت زیاد در ناحیه آسیب‌دیده، آلودگی زیست‌محیطی، مقاوم‌شدن میکروب‌ها و باکتری‌های مضر و .. را ندارند.

انواع پانسمان‌های سوربکت

پانسمان‌های مختلفی برای انواع زخم و سوختگی در داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها وجود دارد که هریک برای شرایط خاصی از آسیب‌ها عرضه شده‌اند. برخی از معروف‌ترین و رایج‌ترین پانسمان‌های سوربکت موجود عبارتند از:

پانسمان جاذب یا  Absorption: این نوع از پانسمان‌ها، قابلیت اتصال به دیواره میکروب را داشته و می‌توانند باکتری‌ها و قارچ‌های اطراف زخم را جذب کرده تا مانع از رسیدن آن‌ها به لایه‌های درونی زخم شوند. بنابراین از خیس‌خوردگی اطراف زخم تا حد زیادی جلوگیری شده و خاصیت ضدعفونی و ضد باکتری این پانسمان هم، شرایط بهبود وضعیت ناحیه آسیب‌دیده را تا حد زیادی فراهم می‌کند. این نوع از پانسمان، بسته به نوع و وسعت زخم اغلب نیاز به ۳ الی ۴ روز برای بهبود دارد و در درمان فشاری کاربرد را دارد. پانسمان جاذب از یک هسته جاذب، لایه سبز رنگ برای تماس با زخم و لایه محافظ تشکیل شده است.

پانسمان هیدروژل شیت سوربکت: این نوع از پانسمان بر روی یک پوشش ضدباکتری قرار دارد که برای کنترل عفونت بسیار مؤثر بوده و استفاده از آن برای قرارگیری روی زخم نیز بسیار ساده و سریع است. پانسمان انجام‌شده تا سه روز می‌تواند بدون نیاز به تعویض، فرایند بهبود زخم را ایجاد کند و پس از طی این مدت، نیاز به تعویض آن وجود خواهد داشت.

پانسمان جراحی سوربکت: این نوع از پانسمان، همان‌طور که از نام آن برمی‌آید،بیشتر در موارد پس از جراحی مورداستفاده قرار می‌گیرد و خاصیت آنتی‌باکتریال بسیار بالایی دارد. موارد استفاده از پانسمان جراحی سوربکت در زخم‌ها و شکاف‌های با ترشح کم تا متوسط است و در ابعاد و اندازه‌های مختلفی برای کنترل انواع شکاف‌های پوستی پس از جراحی مناسب هستند. وظیفه اصلی این پانسمان را می‌توان در کاهش قابل توجه ریسک عفونت محل جراحی دانست. این نوع از پانسمان می‌تواند تا چهار روز بدون نیاز به تعویض، قابلیت کنترل داشته باشد و برای عملکرد مناسب آن، استفاده از بتادین یا پمادهای ضدالتهاب توصیه نمی‌شود.

گاز نواری یا Gauze Ribbon : نوع دیگری از روش‌های پانسمان زخم‌هاست که در آن کاملاً شرایط ضد باکتری و ضدالتهاب زخم فراهم می‌شود. این نوع از پانسمان‌های سوربکت برای کنترل ترشحات داخل زخم بسیار مناسب است و این امکان را دارد که برای کاربرد در بخش‌های مختلفی برش بخورد. کاربرد اصلی پانسمان گاز نواری سوربکت را می‌توان در درمان انواع زخم‌های سطحی و نیمه عمیق دانست. خاصیت ضدآب، چسبندگی بالا، لایه تنفسی مناسب و امکان جذب باکتری‌ها به میزان زیاد را می‌توان از ویژگی‌های مناسب گاز نواری سوربکت دانست.

پانسمان فوم سوربکت: این نوع از پانسمان، درواقع یک استریل است که باکتری‌ها و قارچ‌های موجود در عضو آسیب‌دیده، بر روی آن قرار می‌گیرند. از مزیت‌های پانسمان فومی سوربکت این است که لایه سبز رنگ آن که در ناحیه تماس با زخم قرار داده می‌شود، قابلیت جذب انواع ترشحات زخم را دارد که برای نگهداری رطوبت محیط زخم بسیار مؤثر است. این لایه، برای اینکه از تبخیر مایعات اضافی جلوگیری شود، در پانسمان قرار داده شده است و بسیار کاربردی و تأثیرگذار خواهد بود. پانسمان فومی برای زخم‌های سطحی و کم‌عمق مناسب است و حتی برای زخم‌های کلونیزه عفونی هم کاربرد دارد. در ساختار این پانسمان از یک لایه سبز رنگ جاذب، پوشش فوم پلی‌اورتان، یک حاشیه نرم سیلیکونی و یک لایه محافظ شفاف استفاده شده است.

پانسمان کمپرس: در این نوع از پانسمان، امکان بهبود شرایط ناحیه آسیب دیده که ترشحات کمی دارند و زخم سطحی است، وجود خواهد داشت. برای نمونه، سوختگی درجه اول و درجه دوم توسط کمپرس سوربکت قابلیت بهبود دارد و این پانسمان تا ۲ الی ۳ روز می‌تواند ناحیه ضد باکتری مناسبی را برای زخم ایجاد کند. همچنین در مواردی که زخم باعث ایجاد حفره و برش نیمه عمیق در روی عضو آسیب‌دیده شده است، پانسمان کمپرس می‌تواند برای پیشگیری و درمان این نوع از زخم‌ها کاربرد داشته باشد.

پانسمان فوق جاذب سوربکت: در این نوع از پانسمان‌ها که بیشتر برای زخم‌های عفونی پر ترشح و سوختگی‌های با ترشح بالا مورداستفاده قرار می‌گیرند، پانسمان باعث جذب ماده ترشح‌شده از سطح زخم می‌شود و از تراوش آن به بیرون جلوگیری می‌کند. برای نمونه، زخم‌های فشاری و جراحی یا تروما، می‌توانند توسط پانسمان فوق جاذب سوربکت تحت شرایط بهبود قرار گیرند.

پانسمان پرکننده یا فیلر (NPWT): فیلرهای سوربکت وقتی که از دستگاه NPWT استفاده شوند، برای کنترل و تسریع فرایند درمان زخم بسیار مؤثر هستند. این فیلرها نیز در انواع مختلف و ابعاد متفاوتی ارائه می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای استفاده در شرایط مختلف التهابی و شکاف‌های عمیق همراه با دستگاه فشار منفی استفاده کرد.

سخن پایانی

در پایان باید گفت که پانسمان‌های متنوع سوربکت، برای اهداف مختلفی که در راستای کنترل و ایجاد شرایط بهبود زخم باشد، بسیار مفید عمل می‌کنند. بنابراین لازم است که در انتخاب پانسمان مناسب، با استفاده از مشورت پزشک یا درمانگر گزینه بهتر انتخاب و به‌کارگیری شود. پانسمان‌های سوربکت جزو استانداردترین و کامل‌ترین روش‌های بهبود شرایط زخم و شکاف‌های پوستی هستند و از این رو، قابلیت اطمینان بسیار بالایی در استفاده از آن‌ها وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *