مراقبت از زخم سوختگی

سوختگی‌ها با آسیب‌های پوستی بافتی مشخص می‌ شوند که عمدتاً ناشی از گرمای خشک است، به عنوان مثال. شعله و اتو یا گرمای مرطوب، آب جوشیده و قهوه داغ. سایر علل احتمالی سوختگی عبارتند از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، تماس الکتریکی و قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید یا اشعه های دیگر. سوختگی ها بسته به شدت آسیب به پوست می توانند مشکلات جزئی پزشکی یا موارد اورژانسی تهدید کننده زندگی باشند.

سوختگی یکی از شایع ترین مشکلات زخم است. علائم سوختگی بسته به عمق و بزرگی آسیب پوست متفاوت است. اگر سوختگی بزرگ باشد و لایه عمیق‌ تری از پوست را تحت تأثیر قرار دهد، می ‌تواند باعث درد شدید، درمان طولانی ‌مدت با هزینه ‌های بیشتر بیمارستانی، تغییر شکل و ناتوانی شود. علاوه بر این، اگر سوختگی شدید باشد، دریافت درمان فشرده در کلینیک ضروری است زیرا ممکن است عوارض کشنده ای ایجاد شود که منجر به افزایش احتمال مرگ می شود.

شدت سوختگی:

شدت سوختگی

شدت آسیب سوختگی با عمق آسیب پوست (درجات سوختگی) و اندازه زخم تعیین می شود. سوختگی ها به 4 دسته تقسیم می شوند:

 • سوختگی درجه یک: این نوع سوختگی جزئی است و فقط لایه خارجی پوست (اپیدرم) را تحت تاثیر قرار می دهد. ممکن است باعث قرمزی و درد خفیف شود. معمولاً خود محدود کننده است. سوختگی درجه یک معمولاً به یک هفته زمان التیام بدون اسکار نیاز دارد. نمونه این نوع سوختگی قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید (آفتاب سوختگی) است.
 • سوختگی سطحی درجه دو این نوع سوختگی هم اپیدرم و هم لایه سطحی درم که لایه دوم پوست است را درگیر می کند. ممکن است تاول ایجاد شود و درد شدید باشد. ممکن است باعث سفیدی یا لکه دار شدن پوست شود. در صورت درمان مناسب، سوختگی ظرف 2 تا 3 هفته بهبود می یابد و به ندرت جای زخم ایجاد می شود.
 • سوختگی عمیق درجه دو: این نوع سوختگی اپیدرم و لایه عمیق تر درم را تحت تاثیر قرار می دهد و درمان آن را دشوارتر می کند. معمولاً به زمان بهبود طولانی تری نیاز دارد و می تواند باعث ایجاد اسکار شود.
 • سوختگی درجه سوم: این سوختگی به کل لایه های پوست آسیب می رساند و به لایه چربی زیر پوست می رسد. سوختگی درجه سوم می تواند اعصاب را از بین ببرد و باعث بی حسی و درد کم تر شود. مناطق سوخته ممکن است سفید شوند. پوست ممکن است چرمی به نظر برسد یا با بافت نکروزه پوشیده شود. سوختگی درجه سوم خطر عفونت بالایی دارد. درمان ها پیچیده هستند. معمولاً با پیوند پوست با برداشتن پوست آسیب دیده و جایگزینی آن با پوست سالم از ناحیه آسیب ‌دیده بدن (پیوند پوست) درمان می‌ شود. با این حال، اگر سوختگی کوچک باشد، می تواند خود محدود شونده باشد و پس از ایجاد سوختگی معمولاً زخم ایجاد می کند.

اندازه سوختگی را می توان با استفاده از قانون کف دست به صورت درصدی از سطح بدن سوخته تخمین زد. کف دست بیمار سوخته حدود 1 درصد بدن است. روش دیگر برای بزرگسالان قانون نه نامیده می شود. در این روش بدن به قسمت های 9 درصدی تقسیم می شود، هر بازو معادل 9 درصد از سطح بدن و هر پا معادل 18 درصد از سطح بدن است. درمان سوختگی به شدت و محل آسیب پوست بستگی دارد. سوختگی های عمیق یا گسترده اغلب نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند. برخی از بیماران دچار سوختگی شدید نیاز به درمان در مراکز تخصصی سوختگی و چندین ماه برای مراقبت های بعدی دارند.

درمان سوختگی:

در صورت بروز سوختگی، مراقبت های اولیه مناسب باید به صورت زیر انجام شود:

درمان سوختگی

 • دست های خود را بشویید و زخم ها را با آب تمیز بشویید. برای زخم های کثیف، اطراف زخم را با آب و صابون بشویید.
 • در صورت امکان، زخم را بشویید یا زخم را در آب با دمای اتاق قرار دهید. فشرده سازی زخم را حداقل 5 دقیقه، اما نه بیشتر از 20 دقیقه ادامه دهید. از آب سرد یا یخ استفاده نکنید زیرا می تواند عمق آسیب بافت را عمیق تر کند.
 • زخم را با استفاده از بانداژ گاز در محل خود با چسب بپوشانید و فوراً به پزشک مراجعه کنید. از خمیر دندان یا سایر لوسیون ها یا پمادها روی زخم ها استفاده نکنید زیرا ممکن است احتمال عفونت پوست را افزایش دهد.
  قبل از درمان، پزشک ارزیابی زخم را برای تعیین شدت، محل و اندازه سوختگی آغاز می کند. درمان‌ها معمولاً شامل پانسمان زخم، دارو و در صورت نیاز ممکن است جراحی باشد. اهداف درمان کنترل درد، برداشتن بافت نکروزه، جلوگیری از عوارضی مانند عفونت، کاهش زخم و بازیابی عملکرد است.
 • در ابتدا، زخم ها باید به درستی تمیز شوند. اگر بافت نکروزه یا مرده یافت شد، باید برداشته شود. کرم ها یا پمادهای آنتی بیوتیکی ممکن است در مناطق آسیب دیده اعمال شود. زخم را می توان با دستگاه های پیشرفته بستن زخم بست. اگر زخم ‌ها بزرگ باشند یا در قسمت‌های اصلی بدن ایجاد شوند، به عنوان مثال صورت، دست ها و پرینه، بیماران ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.
 • پانسمان زخم با ارزیابی مداوم زخم انجام می شود. اگر نکروز ایجاد شود، بسته به شرایط فردی، بافت مرده باید به طور منظم هر روز یا هر 1 تا 4 روز یک بار برداشته شود. در صورت لزوم ممکن است آنتی بیوتیک و داروهای مسکن تجویز شود. اگر آسیب های پوستی عمیق نباشد، زخم ها معمولاً خود محدود شونده شده و در عرض 3-1 هفته بهبود می یابند. با این حال، برای زخم های شدیدتر با سوختگی درجات بالاتر، ممکن است نیاز به پیوند پوست باشد. پیوند پوست یک روش جراحی است که در آن از بخش‌هایی از پوست سالم خود بیمار برای پوشاندن سوختگی‌های عمیق استفاده می ‌شود. زخم های ناحیه اهدا کننده به طور متوسط 3-2 هفته طول می کشد تا به طور خودکار بهبود یابند. پوست به‌ دست‌آمده از افراد دیگر مجاز نیست، زیرا پیوند پوست بین دو نفر می ‌تواند باعث یک فرآیند رد شود که در آن سیستم ایمنی گیرنده یا میزبان به بافت اهداکننده خارجی حمله می ‌کند.

با توجه به پیشرفت های تکنولوژی پزشکی، مراقبت از زخم برای سوختگی به شدت بهبود یافته است. پانسمان پیشرفته زخم و مراقبت مناسب زخم توسط متخصصان بسیار متخصص و تیم چند رشته ای به طور قابل توجهی به بهبود سریع تر زخم کمک می کند و درد فیزیکی و ناراحتی عاطفی ناشی از سوختگی را کاهش می دهد. اگر سوختگی ناگزیر رخ دهد، باید به دنبال کمک فوری پزشکی برای دریافت درمان های به موقع و مناسب باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *