سوختگی خشک به سوختگی‌هایی می‌گویند که عامل ایجاد کننده آن، حرارت خشک باشد

یکی از تلخ ترین و بدترین اتفاقاتی که معمولاً بر اثر بی دقتی به وجود می‌آید، سوختگی شدید است. در بین انواع سوختگی‌ها، نام سوختگی خشک را احتمالاً شنیده باشید. سوختگی خشک به سوختگی‌هایی می‌گویند که عامل ایجاد کننده آن، حرارت خشک باشد. برای این که تفاوت سوختگی خشک و سوختگی مرطوب را متوجه شوید بهتر است بگوییم که سوختگی مرطوب با عامل مایعات داغ همچون لاستیک ذوب شده، بخار آب، فلزات مایع ایجاد می‌شود و سوختگی خشک با انتقال حرارت بین دو جسم همچون تماس مستقیم با درب قابلمه داغ و زغال داغ ایجاد می‌شود. در ادامه با سوختگی خشک و درمان آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

علائم ایجاد سوختگی خشک چیست؟

علائم سوختگی خشک نیز همچون سایر سوختگی‌ها به شرایط ایجاد سوختگی بستگی دارد. اگر مدت‌زمان تماس به جسم عامل و درجه حرارت دریافتی زیاد باشد، سوختگی خشک ممکن است از نوع سوختگی شدید و درجه سه دسته بندی شود و علائمی همچون یک سوختگی شدید را نمایان کند. با این حال معمولاً سوختگی‌های خشک به دلیل درجه بالایی که دارند و واکنش سریع مغز انسان به این درجه، کمتر موجب تلفات شدید می‌شود. معمولاً عمق سوختگی زیاد نیست و در سوختگی خشک شاهد: تاول، قرمزی پوست، تورم و سوزش هستیم. درواقع می‌توانیم بگوییم که سوختگی‌های خشک بیشتر باعث ایجاد سوختگی درجه دوم عمقی می‌شوند.

 
سوختگی خشک به سوختگی‌هایی می‌گویند که عامل ایجاد کننده آن، حرارت خشک باشد

علائم سوختگی خشک با علائم سوختگی مرطوب متفاوت است؟

در سوختگی‌های مرطوب علائم شدیدتری معمولاً نسبت به سوختگی خشک ایجاد می‌شود. سوختگی با آب جوش یکی از شایع‌ترین سوختگی‌هایی است که در بین بچه‌ها و سالمندان دیده می‌شود. علائم سوختگی‌ها معمولاً مشابه یکدیگر است اما تفاوتی که در آن وجود دارد، انتشار آن در سطح پوست است. در سوختگی‌های مرطوب به صورت یکدست بخش‌هایی از بدن آسیب می‌بیند و در سوختگی‌های خشک بخش‌های آسیب‌دیده پراکندگی دارند و یا بخش محدودتری را در بر می‌گیرند.

در چه دمایی سوختگی خشک ایجاد می‌شود؟

بدن انسان محدوده دمایی بین ۲۲ تا ۴۴ درجه را می‌تواند تحمل کند و اگر دمایی فراتر از این دما باشد، سوختگی ایجاد می‌شود. حتی اگر دمای ۴۴ درجه که بدن قادر است تا لحظاتی آن را تحمل کند به مدت طولانی با پوست در ارتباط باشد، می‌تواند سوختگی‌های جدی و خطرناکی را ایجاد کند. این مورد در بیماران بیهوشی که تحت درمان هستند و گاهی لازم به استفاده از کیسه آب گرم دارند، بسیار دیده شده است.  حرارت بین ۴۵ تا ۵۰ درجه سانتی گراد، می‌تواند سوختگی‌های عمیق ایجاد کند.

کمک‌های اولیه در مواجهه با سوختگی‌های خشک

  • بیمار را روی سطحی از بدن که دچار سوختگی نشده است، دراز کنید.
  • هر گونه وسایل آلوده‌ای که در دست مصدوم و نزدیک وی قرار دارد را دور کنید.
  • هنگامی که به فرد کمک رسانی می‌کنید از دیگران بخواهید به اورژانس زنگ بزنند تا فوراً مصدوم را به بیمارستان منتقل کنید.
  • اگر عامل سوختگی به پوست چسبیده است، سعی نکنید آن را از پوست جدا کنید.
  • محل سوختگی را توسط آب سرد و خنک بشویید.
  • لباس‌های بیمار را تا حد امکان از ناحیه سوختگی دور کنید تا به زخم نچسبد.
  • اگر وضعیت بیمار به گونه ای است که می‌تواند آب بنوشد، نصف لیوان تا یک لیوان آب به وی بدهید تا بنوشد.
  • در انتظار اورژانس باشید و با کلمات خود، آرامش را به مصدوم انتقال دهید.

درمان سوختگی خشک در بیمارستان

در بیمارستان نیز فوراً سوختگی مورد بررسی قرار می‌گیرد و اقدامات اولیه انجام می‌شود. درد بیمار و کنترل عفونت سوختگی، مهم‌ترین چیزی است که باید فوراً به آن رسیدگی شود. تجویز پمادهای آنتی بیوتیک، قرص های ضد درد و پانسمان‌های مناسب، از شایع‌ترین راهکارهای درمانی در بیمارستان‌ها محسوب می‌شود. استفاده از آنتی بیوتیک ها و تعویض مداوم پانسمان‌ها جهت کنترل عفونت انجام می‌گیرد تا از ورود هر گونه باکتری و میکروبی به داخل بدن پیشگیری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *