سوختگی حرارتی، شایع‌ترین نوع سوختگی است که در اثر برخورد با حرارت، ایجاد می‌شود.

با شنیدن واژه سوختگی، یاد چه نوعی از سوختگی‌ها می‌افتید؟ همه ما معمولاً اولین چیزی که متصور می‌شویم، سوختگی ناشی از حرارت است. بیشترین نوع سوختگی‌ها، همان سوختگی‌هایی است که در آشپزخانه و در تماس با ظروف داغ، همگی تجربه کرده‌ایم. سوختگی حرارتی، شایع‌ترین نوع سوختگی است که در اثر برخورد با حرارت، ایجاد می‌شود. برای مثال، سوختگی ناشی از آتش، بخارآب، آب جوش و وسایل داغ، می‌تواند این سوختگی را ایجاد کند.

انواع سوختگی‌های حرارتی

این نوع سوختگی نیز همچون سایر سوختگی‌ها درجه‌بندی دارد و تفاوتی در درجه‌بندی آن‌ها نیست. با این حال در اینجا می‌خواهیم نوع سوختگی را فارغ از درجه آن بررسی کنیم.

سوختگی‌های سطحی، به سوختگی‌هایی گفته می‌شود که در طی آن فرد آسیب شدیدی ندیده است و تنها بخش سوخته شده، قرمز شده است. معمولاً این سوختگی‌ها سریعاً درمان می‌شوند و اثراتی ندارند.

سوختگی متوسط یک درجه عمیق‌تر از سوختگی سطحی است. در این نوع سوختگی، تاول مشاهده می‌شود و معمولاً اگر شدت سوختگی به‌گونه‌ای باشد که فرد دچار عفونت شود، ممکن است جوشگاه یا اسکار نیز، مشاهده شود. برای این نوع سوختگی، مراجعه به پزشک الزامی است.

 سوختگی‌های شدید، از بدترین نوع سوختگی‌های حرارتی هستند. در این نوع سوختگی، بافت‌های عمیق‌تری از پوست و لایه‌های زیرین، آسیب دیده‌اند و ممکن است فرد را دچار قطع عضو کند. این سوختگی باید فوراً تحت درمان قرار گیرد. جای سوختگی حرارتی شدید، متأسفانه باقی خواهد ماند و برای درمان نیاز به جراحی‌های پلاستیک خواهد بود.

 
سوختگی حرارتی، شایع‌ترین نوع سوختگی است که در اثر برخورد با حرارت، ایجاد می‌شود. برای مثال، سوختگی ناشی از آتش

درمان سوختگی‌های حرارتی

هر نوع سوختگی را جدی بگیرید. حتی سطحی‌ترین سوختگی‌ها نیاز به درمان دارند. با این که برای سوختگی‌های حرارتی سطحی نیازی به مراجعه به پزشک نیست اما درمان‌های سرخود، ممکن است محل جراحت را وخیم‌تر کند. به هیچ عنوان روی بخش سوخته شده، روغن نمالید. روغن گرما را روی پوست نگاه می دارد و باعث تشدید سوختگی می‌شود.

برای درمان سوختگی‌های متوسط و شدید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر سوختگی شدید باشد، باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید و از انجام هرگونه اقدامات خودسرانه بپرهیزید. استفاده از کره، پماد، یخ، دارو و خمیردندان به هیچ عنوان کمکی در درمان سوختگی نمی‌کند و بر عکس در بدتر شدن آن نقش دارد. حتی محل سوختگی را نباید فوت کنید. چرا که اکسیژن کافی برای افزایش آسیب سوختگی را فراهم می‌کنید.

در برخورد با بیماری که دچار سوختگی حرارتی شده چه باید کرد؟

تا زمان رسیدن اورژانس، باید چندین نکته را رعایت کنید. اگر سوختگی در زیر لباس است، لباس را از بدن بیمار خارج کنید چرا که در سوختگی‌های شدید، پارچه بعد از مدتی به بدن بیمار می‌چسبد و هنگام درمان، اختلال ایجاد می‌کند. اگر شرایط خارج کردن تمام لباس را ندارید کافی است بخشی که با محل آسیب دیده در تماس است را با قیچی خارج سازید.

محل سوخته شده را بلافاصله با آب سرد بشویید. دقت کنید که نباید این آب یخ باشد. اگر سوختگی درجه اول یا سوختگی سطحی باشد، استفاده از پمادهای سوختگی می‌تواند کمک شایانی به بهبود محل سوختگی کند. در غیر این صورت با پزشک اورژانس هماهنگ کنید تا وی به شما بهترین راه کار را ارائه دهد.

سوختگی حرارتی در بیمارستان چگونه درمان می‌شود؟

هنگامی که بیمار به بیمارستان می‌رسد، در ابتدا نوع سوختگی وی بررسی می‌شود. اگر سوختگی شدید باشد، باید بافت‌های مرده از بخش آسیب دیده جدا شود و سپس با استفاده از پانسمان‌های مناسب سوختگی، محل آسیب دیده پوشانده می‌شود. درواقع پانسمان‌ها به عنوان سد دفاعی بدن در برابر میکروب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. پانسمان‌هایی که در سوختگی به کار می‌روند، باید متفاوت‌تر از سایر پانسمان‌ها باشند. این پانسمان‌ها باید به طور همزمان، میکروب‌ها را از سطح پوست جدا کرده و از طرفی رطوبت کافی برای ترمیم زخم را فراهم کنند. پانسمان‌های سوختگی نباید به محل آسیب دیده بچسبند و باید قابلیت تعویض آسان را داشته باشند.

استفاده از آنتی بیوتیک ها و داروهای دیگر، زیر نظر پزشک، با توجه به نوع سوختگی، تجویز می‌شود و برای هر نوع سوختگی متفاوت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *