سوختگی‌های شدید، به سوختگی‌هایی اطلاق می‌شود که در طی آن بخش اعظمی از پوست و لایه‌های زیرین از بین می‌رود

سوختگی‌های شدید، به سوختگی‌هایی اطلاق می‌شود که در طی آن بخش اعظمی از پوست و لایه‌های زیرین از بین می‌رود. این سوختگی می‌تواند با برق، حرارت، اسید و مواد شیمیایی ایجاد شود.  شایع‌ترین نوع سوختگی، سوختگی با حرارت است. بسیاری از ما این نوع سوختگی را احتمالاً در هنگام جابجایی غذا و کتری تجربه کرده‌ایم. در سوختگی‌ها چند عامل باعث تعیین شدت سوختگی می‌شود.

  1. مدت زمانی که پوست با عامل سوزاننده در تماس است.
  2. حجمی از ماده سوزاننده که با پوست در تماس است.
  3. شدت غلظت ماده یا درجه حرارت آن که با پوست در تماس است.

چگونه سوختگی‌های شدید ایجاد می‌شود؟

اگر هر سه عامل گفته شده، در بالاترین شرایط با پوست در تماس باشند، سوختگی‌های شدید ایجاد می‌شود. برای مثال سوختگی با حرارت یا سوختگی با اسید را در نظر بگیرید. اگر عامل سوزاننده که حرارت یا ماده شیمیایی است، مدت زمان زیادی روی پوست باشد، باعث تخریب لایه‌های پوست و حتی لایه‌هایی از گوشت بدن انسان می‌شوند. حال اگر حجم این ماده زیاد باشد، سطح بیشتری از پوست را در بر می‌گیرد و اگر غلظت ماده یا حرارت آن بالا باشد، سریع تر می‌تواند پوست را تخریب کند. در این صورت سوختگی شدید ایجاد می‌شود.

 
سوختگی‌های شدید، به سوختگی‌هایی اطلاق می‌شود که در طی آن بخش اعظمی از پوست و لایه‌های زیرین از بین می‌رود.

در چه مکان‌هایی ممکن است سوختگی شدید ایجاد شود؟

افرادی که با ابزارآلات سیمی و الکتریکی در ارتباط اند، ممکن است دچار برق گرفتگی شدید و سوختگی شدید شوند. افرادی که در آزمایشگاه‌های مواد شیمیایی کار می‌کنند نیز، دسته دیگری از افراد هستند که احتمال سوختگی با مواد شیمیایی را دارند. سوختگی در بین افرادی که شغلشان به گونه‌ای با گرما و اشعه در ارتباط است نیز بسیار دیده می‌شود. همچون آتش‌نشان‌ها یا پلیس‌هایی که با مواد منفجره در ارتباط‌ هستند. متأسفانه یکی از بیشترین آمار تلفات سوختگی در ایران مربوط به چهارشنبه آخر سال است که بسیاری از کودکان را دچار سانحه می‌کند. به طور کلی سوختگی شدید می‌تواند در هر مکانی ایجاد شود و بزرگترین عامل آن بی دقتی است.

نشانه‌های سوختگی شدید چیست؟

سوختگی‌های شدید به سوختگی‌های درجه سوم و چهارم می‌گویند که متأسفانه جای خود را بر روی پوست باقی می‌گذارد و حتی ممکن است فرد را به کام مرگ بکشند. در سوختگی‌های درجه سوم و چهارم تمام ضخامت پوست از بین می‌رود. سه لایه پوست به همراه لایه‌های عمیق‌تر چربی و بافت‌های زیرین از بین می‌رود. از آن جایی که در این نوع سوختگی‌ها، عصب‌های درد نیز از بین می‌رود، فرد دردی را احساس نمی‌کند. سوختگی‌های درجه سوم به سوختگی‌های خشک نیز مشهورند چرا که در این نوع سوختگی زخم هیچ رطوبتی ندارد این در حالی است که در سوختگی درجه دوم که شدت کمتری دارد، معمولاً سطح آسیب دیده قرمز و همراه با رطوبت است. در سوختگی‌های شدید، رنگ بافت متفاوت است. گاهی رنگ بافت به سیاهی و زغالی می‌زند و گاهی رنگ آن سفید و زرد و قهوه‌ای است. در سوختگی‌های شدید ممکن است استخوان نیز دچار سوختگی شود.

درمان سوختگی‌های شدید

بازسازی پوست و درمان سوختگی‌های شدید، کار بسیار دشواری است. درواقع باید بگوییم که با پیشرفت علم جراحی پلاستیک نیز باز هم نمی توان شکل سابق پوست را ایجاد کرد و جوشگاه ایجاد شده تا ابد همراه با بیمار خواهد بود. در بسیاری از مواقع برای ترمیم جای سوختگی، پوست را از بخش‌های دیگر بدن جدا می‌کنند و به بخش مورد نظر پیوند می‌دهند.

درمان سوختگی‌های شدید فقط و فقط در بیمارستان امکان پذیر است. هرگز تلاش نکنید که با درمان‌های خانگی، این سوختگی را درمان کنید. حتی اگر ناحیه سوختگی کوچک باشد باید به پزشک مراجعه کنید تا تحت درمان قرار گیرید. در ابتدا با اورژانس تماس بگیرید تا از آن ها کمک بگیرید و کمک‌های اولیه را انجام دهید. سپس با مراجعه به بیمارستان، تحت درمان قرار گیرید. در سوختگی‌های شدید در ابتدا ناحیه سوختگی با سرم های مخصوص شسته می‌شود، سپس بافت‌های مرده جدا می‌شود و محل مورد نظر پانسمان می‌شود. استفاده از آنتی بیوتیک ها بسیار ضروری است. متأسفانه بسیاری از افرادی که دچار سوختگی می‌شوند، کاندیدای مناسبی برای ورود باکتری‌های کزاز هستند. از این رو پانسمان کردن محل سوختگی و تعویض مداوم آن، نقش مهمی در کنترل عفونت و عدم ورود میکروب‌ها دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *