به آسیب دیدگی بافت زنده که، به دلیل بریدگی، خراش، ضربه یا کوفتگی ایجاد شود، زخم گفته می شود. زخم ها ممکن است بسته یا باز باشند. در یک زخم باز سطح پوست شکافته شده و خونریزی ایجاد می شود. زخم ها ممکن است به دلایل گوناگونی ایجاد شوند. در این مطلب شما را با انواع مختلف زخم و نکات مهم در پانسمان و نگهداری از زخم ها، آشنا می کنیم.

انواع زخم ها از نظر میزان آلودگی:

زخم پاکیزه: زخم پاکیزه در شرایطی ایجاد شده که هیچ گونه جسم خارجی و آلودگی وارد زخم نشده است. همچنین هیچ باکتری و میکروبی در محیط آن وجود ندارد. این زخم ها معمولا به سرعت بهبود می یابند؛ مگر در شرایط پزشکی خاص؛ مانند ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت یا مصرف برخی دارو ها.

زخم آلوده: در زخم آلوده اجسام خارجی و میکرو ارگانیسم هایی مانند ویروس یا باکتری وجود دارند.

زخم عفونی: در زخم عفونی، فعالیت  و تکثیر پاتوژن ها (ویروس یا باکتری ها) باعث ایجاد عفونت می شود که نه تنها سطح پوست، بلکه لایه های زیرین آن را نیز درگیر کرده است. این عفونت، خود را با علائمی مانند ترشحات زرد یا سفید، ورم، قرمزی و درد نشان می دهد. در صورتی که عفونت بسیار گسترده باشد، ممکن است تب نیز ایجاد شود.

زخم کولونیزه: در زخم های کولونیزه تعداد زیادی از میکرو ارگانیسم ها (مانند باکتری) وجود دارند و در محیط زخم فعالیت می کنند. اما عفونت وجود ندارد و وجود باکتری ها، مانع بهبود زخم نمی شود. در این حالت توده ای از پاتوژن ها در محل زخم دیده می شود.

 

انواع زخم های باز بر اساس عامل ایجاد کننده زخم:

زخم های ایجاد شده بر اثر اصابت شیئی با لبه های تیز، مانند شیشه، تیغه یا چاقو: این نوع زخم ها که معمولا با خونریزی همراه هستند، ممکن است سطحی باشند و تنها لایه رویی پوست را شکاف دهند، یا اینکه عمیق بوده و به لایه های زیرین هم آسیب رسانده باشند. در صورتی که زخم بسیار عمیق بوده و رگ ها و عضلات را هم پاره کرده باشد، بایستی کمک های اولیه مورد نیاز را انجام داده و سریعا مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کرد.

خراشیدگی ها: معمولا در اثر ساییدگی  پوست با سطوح زبر و سخت، خراشیدگی ایجاد می شود. خراشیدگی ها معمولا تنها به لایه سطحی پوست آسیب می رسانند و خونریزی زیادی ندارند.

زخم های سوراخ شده: در این نوع زخم ها شیء نوک تیز به داخل بدن نفوذ می کند و زخمی عمیق و سوراخ شده ایجاد می کند. به دلیل اینکه شیء برنده داخل بافت بدن می شود، احتمال اینکه آلودگی های خارجی را نیز وارد بدن کرده و عفونت ایجاد کند، بسیار زیاد است. فرو رفتن سوزن، چاقو، میخ و حتی خار گیاهان به داخل بدن می تواند عامل ایجاد این نوع زخم ها باشد.

 زخم های بسته:

کوفتگی یا خون مردگی: ضربه ای که به بدن وارد شده ولی باعث برش و شکافتگی جلدی نشود، می تواند باعث ایجاد زخم های بسته زیر پوستی شود. در این حالت که به آن خون مردگی هم می گویند،لایه های زیرین پوست از هم جدا شده و خونریزی می کنند. این خونریزی زیر پوستی به شکل کبودی روی پوست مشخص می شود.

له شدگی: در صورتی که ضربه بسیار شدیدی به عضوی از بدن وارد شود، بافت های پوستی، چربی ها و عضلات دچار آسیب گسترده می شوند که به آن له شدگی می گویند. در این حالت زخم، لبه های مشخص و منظمی ندارد و خونریزی شدید می باشد.

زخم های ناشی از بیماری: گاهی بعضی بیماری ها مانند سرطان پوست، باعث ایجاد زخم می شوند. گاهی نیز به دلیل بستری بودن بیمار به مدت طولانی و بی حرکت ماندن، زخم بستر ایجاد می شود.

مراقبت و پانسمان زخم:

در صورتی که مصدوم، وضعیت پزشکی خاصی نداشته و زخم در اثر اصابت اشیاء برنده ایجاد شده باشد، نیاز به رسیدگی خاصی نیست و زخم های کوچک ظرف مدت چند روز کاملا بهبود می یابند.

اما در صورتی که زخم ها شدید تر باشند نیاز به رسیدگی های فوری پزشکی هست. پس از رسیدگی پزشکی بایستی زخم را پاکیزه نگه داشت تا دچار آلودگی و عفونت نشود. تعویض به موقع پانسمان به طور منظم، به پاکیزه نگه داشتن زخم و بهبود سریع آن کمک به سزایی می کند. پانسمان جراحی سوربکت با داشتن لایه های جاذب، رطوبت محیط زخم را به خود جذب کرده و آن را تا حد امکان خشک و پاکیزه نگه  می دارد. این پانسمان ها هیچ نوع ماده شیمیایی یا دارویی را وارد زخم نمی کنند و از این رو، استفاده از آن برای کودکان و زنان باردار نیز بی خطر است. پانسمان استریل سوربکت می تواند بار میکروبی زخم و کاهش داده و باعث بهبود سریع تر آن شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *