. زخم‌های جراحی معمولاً زخم‌های عمیقی هستند و مکان مناسبی برای ورود آلودگی‌های باکتریایی در حین عمل و پس از عمل، می‌باشند.

نحوه مراقبت‌های زخمهای پس از جراحی

بعد از هر عمل جراحی، بریدگی‌هایی که اعمال شده‌اند بایستی با بهترین تجهیزات مراقبت شوند. اگر از زخم‌های جراحی مراقبت نشود، احتمال ایجاد زخم‌های عفونی به وجود می‌آید. زخم‌های جراحی معمولاً زخم‌های عمیقی هستند و مکان مناسبی برای ورود آلودگی‌های باکتریایی در حین عمل و پس از عمل، می‌باشند. اگر شرایط بدنی فرد مناسب نباشد و میزان آلودگی‌های وارد شده، زیاد باشد، عفونت زخم‌های جراحی به وجود می‌آید.

علائم عفونت زخم‌های جراحی چیست؟

استشمام هر گونه بوی زننده و بد در اطراف زخم و مشاهده مایع سبز و زرد رنگ روی زخم، نشان‌دهنده عفونت زخم‌های جراحی است. این عفونت‌ها معمولاً با تب همراه هستند و درد و تورم و قرمزی نیز در اطراف زخم وجود دارد.

زخم‌های جراحی چگونه مراقبت می‌شوند؟

پزشک جراح معمولاً برای بستن محل جراحی از بخیه استفاده می‌کند و برای اندام‌های داخلی‌تر، از چسب مایع بافتی و گیره فلزی استفاده می‌کند. در طی جراحی مدام محل جراحت با پانسمان‌ها و مواد ضدعفونی کننده، تمیز می‌شوند و بعد از جراحی، باید به طور مداوم، زخم جراحی چک شود تا در صورت وجود عفونت، به پزشک مراجعه شود.

 
. زخم‌های جراحی معمولاً زخم‌های عمیقی هستند و مکان مناسبی برای ورود آلودگی‌های باکتریایی در حین عمل و پس از عمل، می‌باشند.
 

معمولاً پزشکان درباره مراقبت‌های پس از جراحی به بیماران توضیحات کاملی ارائه می‌دهند. مثلاً می‌گویند که تا چه زمانی نباید دوش بگیرید و یا چه زمانی باید پانسمان خود را عوض کنید.

به طور کلی باید و نبایدهایی که درباره زخم جراحی باید رعایت شود، موارد زیر است.

  1. از زدن هر گونه کرم و پودر روی زخم جراحی بپرهیزید.
  2. پانسمان خود را طبق دستور پزشک در ساعات مشخص، تعویض کنید.
  3. تا زمانی که پزشک اجازه نداده، زخم را در معرض نور خورشید و هوا قرار ندهید.
  4. زخم جراحی نباید بیش از اندازه مرطوب شود، پس از رفتن به حمام خودداری کنید مگر این‌که بتوانید زخم جراحی را در طی استحمام، خشک نگه‌دارید. (استفاده از پانسمانهای مخصوص جراحی سوربکت برای عدم ورود آب، یک راه‌حل برای استحمام این افراد است.)
  5. محل جراحی را نمالید و اگر احساس خارش یا سوزش کردید، به هیچ عنوان، روی آن دست نکشید.

برای این‌که زخم‌های جراحی زودتر بهبود یابند چه کار باید کرد؟

بخشی از این فرایند به عملکرد پزشک بازمی‌گردد. برخی از پزشکان معمولاً بعد از جراحی، برای بهبود زودتر زخم‌های جراحی، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند و به طور مرتب، با کمک پانسمان جراحی سوربکت، محل زخم را تمیز نگه می‌دارد. در حین جراحی، پزشک باید محل برش را با کمک محلول‌های ضدعفونی‌کننده، تمیز کند تا در هنگام برش، از ورود آلودگی‌ها به بافت‌های برش خورده، پیشگیری کند. تغذیه در تسریع بهبودی این زخم‌ها، نقش مهمی‌دارد. باید از میوه‌ها و سبزیجات، به طور مرتب استفاده کرد. در صورتی که این نکات رعایت نشود، به احتمال زیاد فرد دچار عفونت زخم جراحی می‌شود.

درمان عفونت زخم‌های جراحی، چقدر طول می‌کشد؟

 برای درمان عفونت زخم‌های جراحی، باید تخلیه چرک صورت گیرد و با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های قوی، عفونت از بین برود. معمولاً بهبودی عفونت زخم‌های جراحی، بیش از یک هفته طول می‌کشد. در صورتی که عفونت از بین نرود، پزشک از محل آلوده، نمونه‌برداری می‌کند تا نوع باکتری را مشخص کند. گاهی این باکتری‌ها مقاوم هستند و درمان‌های آنتی‌بیوتیکی، پاسخ گوی آن‌ها نیست. در این صورت، پزشک روش‌های دیگری را به کار می‌گیرد تا درمان عفونت زخم‌های جراحی، انجام گیرد.

 در درمان زخم های جراحی استفاده از پانسمانهای جراحی سوربکت که یک پانسمان استریل است و باکتری ها و قارچ ها به آن متصل می شوند و دارای یک سطح سبز رنگ که در تماس مستقیم با زخم قرار دارد واز یک پد جاذب ترشحات زخم همراه با یک لایه شفاف چسب دار از جنس اکریلیک تشکیل شده است. پانسمان جراحی سوربکت ترشحات زخم را جذب و حفظ می کند و محیطی مرطوب برای زخم فراهم می کند. ضد آب بودن لایه شفاف موجب محافظت در برابر آلودگی خارجی و تبخیر مایع اضافی می شود، بسیار مفید و موثر خواهد بود.

تمیز کردن زخم جراحی

این مورد تنها زیر نظر پزشک صورت می‌گیرد. برای این کار باید محل زخم جراحی را به آرامی با آب و صابون بشویید و به هیچ عنوان، زخم را در داخل آب غوطه‌ور نکنید. از زدن هر گونه آب اکسیژنه و بتادین و… به محل زخم خودداری کنید. پانسمان مناسب زخم را پیدا کنید و زخم جراحی را در ابتدا خشک کنید و سپس پانسمان را روی آن قرار دهید. با تعویض مرتب پانسمان، زخم‌های جراحی سریع‌تر بهبود می‌یابند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *