دیابت بارداری را جدی بگیرید و نشانه‌های آن را بشناسید!

دیابت بارداری را جدی بگیرید و نشانه‌های آن را بشناسید!

یکی از انواع بیماری‌های دیابت، دیابت بارداری است که هر چند در میان خانم‌های باردار شایع نیست اما نمی‌توان از همان درصد احتمال کم آن، چشم‌پوشی کرد. تقریباً ۴ درصد خانم‌های باردار در طول بارداری به این نوع دیابت مبتلا می‌شوند. دیابت بارداری را باید جدی بگیرید تا جنین و مادر قربانی این بیماری خطرناک نشوند.

دیابت بارداری چگونه به وجود می‌آید؟

دیابت بارداری به ‌نوعی از دیابت گفته می‌شود که افزایش قند خون، اولین بار در طی بارداری دیده می‌شود. دلیل به وجود آمدن این نوع دیابت هنوز مشخص نیست اما با نشانه‌هایی همراه است که شناخت به موقع آن، می‌تواند نقش مهمی در سلامت مادر و جنین ایفا کند. در دیابت بارداری، گلوکز در بدن زنان باردار، بالا می‌رود و تغییرات هورمونی در بدن خانم‌ها، بر روی ترشح انسولین تأثیر می‌گذارد. دیابت بارداری نوعی عدم تحمل قند خون است که با انجام مراقبت‌های این دوره، می‌توان به‌سادگی از آن عبور کرد.

 
 دیابت بارداری نوعی عدم تحمل قند خون است که با انجام مراقبت‌های این دوره، می‌توان به‌سادگی از آن عبور کرد.
 

دیابت بارداری چه ضررهایی برای مادر و جنین دارد؟

دیابت بارداری منجر به افزایش رشد جنین می‌شود. بزرگ شدن جثه جنین هنگام زایمان، مشکلاتی را برای جنین و مادر به همراه خواهد داشت از این‌رو کنترل دیابت در دوره بارداری امری مهم و ضروری برای خانم‌های باردار محسوب می‌شود. از دیگر آسیب‌هایی که دیابت بارداری به نوزادان تحمیل می‌کند، ایجاد بیماری‌های تنفسی و یرقان خواهد بود. کودکانی که همراه با دیابت بارداری در رحم بزرگ شده‌اند، احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم را در بزرگ‌سالی خواهند داشت. این نوع دیابت در زنان باردار منجر به زایمان زودرس می‌شود و نوزاد به دنیا آمده ممکن است در بدو تولد با کاهش قند خون مواجه شود و ممکن است سلامت

 نوزاد، در خطر قرار گیرد. درصورتی‌که دیابت حاملگی کنترل نشود، عواقب جبران‌ناپذیری برای نوزاد و مادر به وجود خواهد آمد.

نشانه‌های دیابت بارداری پیش از ابتلا چیست؟

قبل از بارداری به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایش های لازم، عوامل احتمال ابتلا به دیابت بارداری در بدن شما شناسایی شود. برای مثال افرادی که پیش از حاملگی، اضافه وزن دارند، احتمال ابتلا به دیابت بارداری را خواهند داشت. از این رو کاهش وزن پیش از اقدام به بارداری، لازم است. همچنین پزشک سابقه خانوادگی شما را بررسی می‌کند تا در صورتی که سابقه دیابت داشته باشید، احتمال ابتلا به بیماری دیابت را در طول بارداری برای شما لحاظ کند و از همان ابتدا شما را تحت نظر قرار دهد. اگر در سابقه خانوادگی، زایمان زودرس، مرده زایی، سقط جنین و یا تولد نوزاد با جثه بزرگ و وزن بیش از ۳٫۵ کیلوگرم را دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

از دیگر عواملی که در خانم‌های باردار امکان ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد، وجود بیماری‌های قلبی، فشارخون، کلسترول بالا و سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

علائم دیابت بارداری

با تمام پیشگیری­ها، امکان ایجاد دیابت بارداری همچنان وجود دارد. علائمی که در طی بارداری در این بیماران ایجاد می‌شود، اغلب خستگی و تشنگی بیش‌ازحد مادران است. هرچند این مورد در خانم‌های باردار به طور معمول دیده می شود اما نباید از این نشانه غافل شد. به طور کلی علائم دیابت بارداری تنها با انجام تست قند خون و آزمایشات مربوطه قابل بررسی است. برای مثال وجود قند در ادرار، تکرر ادرار و تشنگی غیر عادی، عفونت‌های پیوسته مثانه و واژن، ضعف در بینایی و حالت تهوع، از علائم دیابت بارداری محسوب می‌شود.

دیابت بارداری چگونه مشخص می‌شود؟

پزشک با انجام آزمایش، قند خون ناشتای شما را اندازه‌گیری می‌کند و سپس از شما می‌خواهد محلولی حاوی مقدار مشخصی کربوهیدرات را بنوشید. با مقایسه افزایش قند خون شما با افراد طبیعی، می‌توان به وجود بیماری دیابت پی برد. اگر سابقه دیابت نداشته باشید، پزشک در هفته ۲۴ تا ۲۸ ام بارداری تست GDM یا تحمل گلوکز خوراکی را انجام خواهد داد. با این که بیماری دیابت در هر شرایطی خطرناک است اما اگر به موقع از وجود آن مطلع شوید، با انجام مراقبت‌های بارداری و رعایت نکاتی که پزشک به شما می‌گوید، می‌توانید این مرحله را به سادگی پشت سر بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *