برای شناخت انواع سوختگی‌ها باید در ابتدا ساختار پوست را بشناسید. پوست سد دفاعی بدن در برابر میکروب‌ها است و هر گونه خراش و سوختگی، باعث آسیب دیدن آن می‌شود. از این رو اگر در لایه‌های پوستی، اختلالی ایجاد شود، میکروب‌ها به راحتی وارد بدن می‌شوند و بر طبق میزان آسیب وارده ممکن است فرد دچار عفونت شود. از این رو درمان هر نوع سوختگی الزامی است. در ادامه با لایه‌های پوست و انواع سوختگی آشنا خواهیم شد.

لایه‌های پوست

پوست از چندین لایه تشکیل شده است. خارجی‌ترین لایه پوست که نازک‌تر از سایر لایه‌ها می‌باشد، با نام اپیدرم شناخته می‌شود. اپیدرم همان بخشی است که با چشم قابل مشاهده است و شما می‌توانید آن را لمس کنید. لایه بعدی که دقیقاً زیر اپیدرم قرار گرفته، با نام لایه درم شناخته می‌شود که لایه‌ای تقریباً ضخیم است. هیپودرم نیز سومین لایه پوست است که درم را به ماهیچه‌های زیرین متصل می‌کند.

انواع سوختگی‌ها

سوختگی‌ها را در علم پزشکی درجه‌بندی کرده‌اند. این درجه‌بندی بر طبق ظواهر سوختگی و نشانه‌های عصبی دسته بندی شده اند. سوختگی به ۴ درجه تقسیم بندی می‌شود. ساده ترین نوع سوختگی، سوختگی درجه اول است که در طول عمر هر فردی حداقل یک تا چند بار آن را تجربه می‌کند. وخیم‌ترین نوع سوختگی، سوختگی درجه چهارم است که معمولاً این نوع سوختگی به قطع عضو و یا مرگ فرد منتهی می‌شود.

 
سوختگی‌ها را در علم پزشکی درجه‌بندی کرده‌اند. این درجه‌بندی بر طبق ظواهر سوختگی و نشانه‌های عصبی دسته بندی شده اند.

سوختگی درجه ۱:

در این نوع سوختگی، خارجی‌ترین لایه پوست که با نام اپیدرم شناخته می‌شود، دچار آسیب می‌شود. این نوع سوختگی معمولاً یک سوزش اندک را به همراه دارد به ویژه اگر فرد مجدداً با حرارت مواجه شود. مثلاً اگر دست فردی دچار سوختگی درجه یک شده باشد و فرد دستان خود را با آب ولرم یا داغ بشوید، مجدداً سوزش احساس می‌شود. قرمزی، تورم اندک و سوزش کوتاه، از نشانه‌های این نوع سوختگی است. معمولاً برای سوختگی درجه یک به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند و تنها با استفاده از پمادهای سوختگی و درمان‌های خانگی، آن‌ها را درمان می‌کنند.

سوختگی درجه ۲:

در سوختگی درجه دو نه تنها اپیدرم پوست تخریب می‌شود بلکه لایه درم نیز دچار آسیب خواهد شد. در این هنگام، تاول و قرمزی در ناحیه آسیب دیده مشاهده می‌شود. سوختگی درجه دو، درد زیادی دارد و اگر در بخش‌هایی همچون کشاله ران، باسن و صورت ایجاد شده باشد، حتماً باید به پزشک مراجعه کرد.

سوختگی درجه ۳:

در سوختگی درجه سه، تمام لایه‌های پوست دچار آسیب می‌شوند. متأسفانه یکی از بدترین انواع سوختگی‌ها، سوختگی درجه سه است که باعث آسیب دائمی به بافت می‌شود. در سوختگی درجه سه هیچ دردی احساس نمی‌شود چرا که عصب‌های محیطی به طور کامل از بین رفته اند و عصبی برای انتقال درد به مغز وجود ندارد. از نشانه‌های سوختگی درجه سه، آسیب به بافت چربی و رنگ سیاه و قهوه ای ظاهری سوختگی است.

سوختگی درجه ۴:

سوختگی درجه چهارم، بدترین نوع سوختگی است که در طی آن تمام بخش‌های پوست به همراه بافت‌های زیرین و حتی استخوان، آسیب می‌بیند. در این سوختگی نیز درد احساس نمی‌شود و بافت آسیب دیده به طور کامل مرده است. برای درمان سوختگی درجه ۴ باید، بخش آسیب دیده کاملاً خارج گردد.

سوختگی چگونه ایجاد می‌شود؟

سوختگی تنها با حرارت ایجاد نمی‌شود. گاهی استفاده از مواد شیمیایی در آزمایشگاه‌ها منجر به آسیب‌های پوستی و بافتی می‌شود و نوعی از سوختگی را ایجاد می‌کند. سوختگی با برق، سوختگی با حرارت، سوختگی با آب گرم و تشعشعات از جمله مواردی است که باعث ایجاد سوختگی می‌شود.

درمان سوختگی‌ها

درمان هر نوع سوختگی با توجه به شدت آن متفاوت است اما در همه انواع سوختگی‌ها، باید محل آسیب دیده پانسمان شود. اگر سوختگی شدید باشد در ابتدا اجزای سوخته شده از روی پوست برداشته می‌شوند و سپس، با کمک پانسمان مخصوص سوختگی، محل آسیب دیده پوشانده می‌شود.  در واقع پانسمان نقش پوست را ایفا می‌کند تا از ورود هرگونه آلودگی و میکروب پیشگیری کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *